הוכחת רשלנות בלידה – כיצד מוכיחים ולמי פונים

לעתים עולה חשש, כי התרחשה רשלנות רפואית בלידה. מה ניתן לעשות ואיך אפשר להוכיח את הרשלנות? כל התשובות, לפניכם.

הוכחת רשלנות רפואית

נטל הראייה בתביעות רשלנות רפואית מוטל על התובע. הראייה המרכזית בתביעה היא חוות דעת של מומחה רפואי. חוות הדעת צריכה להתייחס לשאלת האחריות, הנזק שנגרם והקשר הסיבתי של הגורם הרשלן לנזק. בעניין הנזק, חוות הדעת צריכה לכלול התייחסות לשיעור נזקו של המטופל, נכותו הרפואית וצרכיו המיוחדים שנגרמו בשל מקרה הרשלנות.

במקרים מסוימים, יש צורך במספר חוות דעת רפואיות, כך למשל במקרה של רשלנות רפואית בלידה, אם נולד ילד שסובל מלקות כגון שיתוק מוחין – התובעים יצטרכו לבסס את תביעתם עם חוות דעת של מומחה מתחום המיילדות, כדי להוכיח את רשלנותו בלידה, וכן עם חוות דעת של נוירולוג ילדים, כדי להוכיח את הנכות הרפואית של הילד והצרכים המיוחדים שלו שנגרמו בעקבות אותה רשלנות רפואית.

 

הגשת חוות דעת מומחה

בשל חשיבותה של חוות דעת המומחה, על פיה יכולה לקום וליפול התביעה, חשוב לפנות לעורך דין רשלנות רפואית, שמכיר מומחים רפואיים מובילים, שכותבים חוות דעת לבתי המשפט.

באמצעות עורך דין רשלנות רפואית, התובע יגיש חוות דעת מטעמו. הוא יהיה רשאי לחקור את המומחה הרפואי של הנתבעים וכך גם הפוך.
חוות הדעת של המומחה הרפואי תתבסס בעיקר על המסמכים הרפואיים הרלוונטיים הקשורים לאירוע.

בתביעת רשלנות רפואית בלידה, המומחה יצטרך להתייחס לתיעוד הרפואי של כל מהלך הלידה – מהרגע שהאישה הגיעה לבית החולים ועד ללידה ואף לאחריה – ביחס למעקב בנוגע למצבה.

מהם היסודות להוכחת הרשלנות?

כדי להוכיח רשלנות רפואית, נדרשת הוכחת מספר יסודות:

  • קיומה של חובת זהירות בין התובע לנתבע – בטיפול רפואי קיימת חובת זהירות בין מטפל למטופל.
  • הפרת חובת הזהירות – יש להראות כי הגורם הרפואי הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו, כלומר: חרג מסטנדרט התנהגות של רופא/מטפל סביר. במקרה של רשלנות רפואית בלידה, יש להוכיח, למשל, כי הרופא המיילד טיפל במטופלת בצורה רשלנית במהלך הלידה.
  • נזק – יש להוכיח כי נגרם למטופל נזק. הכוונה לנזק משמעותי – הן נזקי גוף והן נזקים נפשיים.
  • קשר סיבתי – חובת ההוכחה מוטלת על התובע. עליו להוכיח את הקשר הסיבתי בין התרשלות הגורם הרפואי לבין הנזק שנגרם. למשל, בתביעת רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, ניתן לטעון כי בשל ביצוע הניתוח בצורה לא מיומנת או בשלב מאוחר מידי, נולד ילד שסובל ממום. בתביעת רשלנות רפואית בהריון, ניתן לטעון כי בשל מעקב הריון לקוי, ההורים לא ידעו כי בריאות העובר לא תקינה, וכי עלול להיוולד להם ילד שסובל ממוגבלות קשה.

העברת נטל הראייה בתביעת רשלנות רפואית

כאמור, נטל הראייה להוכחת רשלנות רפואית מוטל על התובע. עם זאת, ישנם מקרים שבהם בית המשפט יקבל את בקשת התובע, ויעביר את נטל הראייה לצד השני – הנתבע.

בהוכחת רשלנות רפואית בלידה יכול להתרחש מקרה כזה, כאשר אין בנמצא רשומה רפואית מחדר הלידה. ע”פ חוק זכויות החולה, הרופא והמוסד הרפואי חייבים לנהל רישום רפואי מסודר של כל הטיפולים הרפואיים שהמטופל מקבל וכן של תוצאות הבדיקות, חוות הדעת ותלונות המטופל.

היעדר רישום רפואי מסודר, מהווה בבסיסו רשלנות רפואית, ועשוי להעביר את נטל ההוכחה מהתובע אל הנתבעים. העברת נטל הראייה היא טכניקה נפוצה שמסייעת לתובעים ומעמידה את הנתבעים בעמדה נחותה יותר.

יש לציין, כי בתי המשפט נוטים לקבל את הבקשה להעברת נטל הראייה רק במקרים שבהם נגרם נזק ראייתי משמעותי לתובע.
כך למשל, כדי להוכיח רשלנות בלידה, אם לא תהיה בידי התובעים הרשומה הרפואית מחדר הלידה, בה מתועד מהלך הלידה, הם יתקשו להוכיח תביעתם, וייתכן שבית המשפט יורה על העברת נטל הראייה.

 

התייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית היא תביעה מורכבת, והוכחתה אינה פשוטה. על כן מומלץ לפנות לעורך דין רשלנות רפואית בעל ניסיון בתחום, כדי שיידע לבחון היטב את החומר הרלוונטי, לאתר את המומחים הרפואיים המתאימים לצורך כתיבת חוות דעת ולנהל את התביעה באופן מקצועי, כך שהוא יצליח להוכיח קיומה של רשלנות רפואית ולקבל עבור התובע פיצויים הולמים.

* לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

הוכחת רשלנות בלידה

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא