רשלנות רפואית בהשתלת שיניים

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים – סקירה

בשנים האחרונות אנשים עוברים השתלות שיניים מכל מיני סיבות – ריקבון של השיניים המקוריות, שחיקה, טיפולי שורש שנכשלו, מחלות חניכיים קשות ועוד. ואולם, טיפול לא זהיר או לא מיומן עלול לגרום לסיבוכים ולנזקים קשים.
על רשלנות רפואית בטיפולי שיניים בתחום ההשתלות – במאמר שלפניכם.

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - סקירה

 

מי מוסמך לבצע השתלה דנטלית?

החוק בישראל מאפשר לכל רופא שיניים לבצע פעולה רפואית בתחום של רפואת שיניים, כך שלמעשה אין איסור על ביצוע השתלה, גם אם הרופא לא מיומן דיו. רק כדי לסבר את האוזן, נציין כי השתלה היא פעולה שמצריכה הכשרה נוספת ולרוב נמשכת כ-4-5 שנים. במקרה שבו רופא שלא הוכשר לכך מבצע השתלה שנכשלת, הדרך לתביעת רשלנות רפואית רופא שיניים בשל חוסר מיומנותו – לעתים קצרה.

מסירת מידע והסכמה מדעת

ראשית, לפני שהרופא מבצע הליך של השתלת שיניים, עליו לתת למטופל את כל המידע הרלוונטי לגביו, ולהסביר לו כי על אף אחוזי ההצלחה הגבוהים בטיפול מסוג זה, יש לקחת בחשבון גם אפשרות של כישלון הטיפול. על הרופא לקבל הסכמה מדעת מהמטופל ולבצע בדיקות מקיפות של שיני המטופל והחניכיים שלו, כדי לוודא שניתן לבצע את ההשתלה וכדי לקבוע מהו המיקום המדויק של השתל.

ההליך הכירורגי מתבצע בהרדמה מקומית. אם השתל נדחה בשל התפתחות דלקת או זיהום, ניתן להוציא אותו ולאחר תקופה לבצע ניסיון השתלה נוסף.

אי קבלת הסכמה מדעת של המטופל ואי עמידה באחד מהשלבים שתוארו לעיל, יכולות להקים עילה לתביעה ברשלנות רפואית שיניים.

טיפול רשלני של רופא שיניים

רשלנות של רופא שיניים יכולה לבוא לידי ביטוי בכל שלב הקשור להשתלה. הרשלנות יכולה לנבוע בשל תכנון לקוי של הטיפול, בשל ביצוע לקוי שלו או בשל העדר מעקב לאחר ההשתלה.

המקרים השכיחים שבהם עלולה להתרחש רשלנות רפואית בטיפולי שיניים במסגרת השתלה הם אלו:

  • העדר אבחון נכון – ישנם מקרים שבהם רופאי שיניים ממהרים לעקור שיניים טבעיות, שהיו יכולות לשרוד בפה של המטופל עוד שנים רבות עם טיפול מתאים. הכרחי שהרופא יאבחן בצורה נכונה את מצבן האמיתי של השיניים הטבעיות ולא ימהר להחליפן בשתלים מבלי שהוא דן עם המטופל בכל האפשרויות העומדות בפניו.
  • החדרת השתלים בצורה שגויה או במיקום לא מדויק – החדרת השתל בצורה שבה חלקו מחוץ לעצם עלולה לגרום לדלקת חניכיים חמורה ולהוביל לדחיית השתל.
    כמו כן, החדרה של מספר שתלים כאשר הם קרובים מדי, ללא השארת מספיק עצם לריפוי וחיבור עם השתל, בעייתית ועלולה ללמד על רשלנות.

רשלנות רופא שיניים יכולה לבוא לידי ביטוי גם בהחדרת השתלים כך שהם לא מקבילים האחד לשני, דבר שיהיה בעייתי לשיקום.

  • פיזור שגוי של השתלים בפה – מספר השתלים והמיקום שלהם צריכים להיות בהתאמה לפיזור נכון של כוחות הלעיסה, אחרת יווצר עומס יתר על שתלים מסוימים וייתכן שהם לא יקלטו היטב בפה.
  • פגיעה באיברים סמוכים – מדובר בסיבוך נפוץ שעשוי ללמד על רשלנות. ביצוע צילום C.T  לפני ההשתלה אמור לסייע לרופא במניעת פגיעה באזורים סמוכים, כגון סינוסים ועצבים. זיהום של הסינוס, פגיעות עצביות ואף פגיעות בשיניים סמוכות יכולים ללמד על רשלנות רפואית של הרופא.

 

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים – מקרים לדוגמה

מקרה שבו ארעה רשלנות רפואית בהשתלת שיניים הוא ת”א 17484-06-14 שפר ואח’ נ’ מטצקי ת.ז. ואח’ בו נפסק לתובעת סך של למעלה מ- 200,000 ש”ח.

משרדנו טיפל בתיקים רבים בעניין החדרת שתלים לקויים אשר הסתיימו בפשרות, בין היתר, בסכומים של 267,336 ש”ח, 230,000 ש”ח, 195,000 ש”ח וכדומה. 

 

הגשת תביעת רשלנות רפואית

השאלה איך לתבוע רופא שיניים היא שאלה לא פשוטה, שכן יש להראות כי הפרת חובת הזהירות היא זו שגרמה לנזק. לא כל טעות תיחשב לרשלנות רפואית שמקימה עילה לתביעה. לכן, חשוב לפנות בהקדם לעו”ד רשלנות רפואית ולהתייעץ עמו לגבי הגשת תביעה וסיכוייה.

אם נפגעתם לאחר טיפול שיניים או בעקבות השתלה כושלת, אתם מוזמנים לפנות למשרד עו”ד ישר יעקובי.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

מאמרים נוספים רלוונטיים לרשלנות רפואית ברפואת שיניים

רשלנות רפואית בטיפול שורש

פגיעה בסינוס עקב עקירה

טיפול רשלני של רופא שיניים

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא