רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים – כך תפעלו

הנוחות שבלהתעורר בבוקר או להירדם בלילה, ההיפטרות מנשיאתן של המשקפיים לכל מקום ובכל זמן וגם שיפור המראה האסתטי – כל אלו הן סיבות שמובילות רבים אל ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים.

אך מה קורה כאשר מתרחשת רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים? מיד נבהיר באילו מקרים קיימת עילה לתביעה ומה תצטרכו לעשות כדי למקסם את סכום הפיצויים:

 

מהי רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים?

ניתוח לייזר בעיניים נחשב לניתוח אלקטיבי, כלומר כזה שהכניסה אליו מתרחשת מרצון ובמטרה לשפר את איכות החיים. למעשה, מדובר באחד הניתוחים המזוהים ביותר עם עולם הניתוחים האלקטיביים, המחזיק במספר של כמיליון מנותחים מידי שנה בארה”ב ובין 15,000-20,000 מנותחים בישראל לבדה.

בהוספתו לכלל הניתוחים הפלסטיים המבוצעים מנסיבות אסתטיות, מתקבל עולם שלם וגדוש של ניתוחים מרצון, שבו צריך להביא בחשבון את כל השיקולים בכובד ראש, כמובן עוד לפני שחותמים על טפסי ההסכמה.

וכבר כאן חשוב להתייחס למקרים שבהם אירעה רשלנות רפואית בהסרת משקפיים בלייזר: כ-45% מהמועמדים לניתוח, יגלו כי הם אינם מתאימים לעבור אותו. את המידע על כך יקבל כל מטופל מהרופא שלו עוד בפגישת הייעוץ הראשונית, אך כאשר רופא קובע התאמה בשוגג מכל סיבה שהיא, גורם למטופל לעבור את הניתוח וכתוצאה ממנו נגרם לו נזק – הרי שמדובר במקרה של רשלנות רפואית בניתוח בעיניים שממנה ניתן לתבוע פיצויים. 

מהי רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים

 

סיבוכים וסיכונים המאפיינים ניתוחי לייזר בעיניים

ניתוח פולשני

ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר מוגדרים כפולשניים ולכן בעלי סיכון לזיהום, דימום או נזק כתוצאה מחדירה במיקום שגוי. כמובן שסיכונים אלה מאפיינים את כל קשת הניתוחים הקיימים, אך בניתוחי העיניים הם עלולים לפגוע בראייה לחלוטין ואף לצמיתות. 

אובדן ראייה

בהמשך לסיכוני הניתוח כשלעצמו, חשוב לציין שפעולת חיתוך הקרנית במעמד הניתוח עשויה לגרום לעיוות או לאובדן צורה, מהם נוצר אובדן ראייה חלקי או מלא. מכיוון שמדובר בסיכון המשמעותי והמאיים ביותר, אין זה מפתיע שמרבית התביעות על רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים מתייחסת לכשלים בחיתוך הקרנית ובתצורתה לאחר הניתוח. 

יובש בעיניים

ניתוח לייזר בעיניים מיועד לשינוי צורת הקרנית ולתיקון העיוות שגרם לצורך במשקפיים עד כה. כאשר מתרחשת פגיעה עצבית מקומית במעמד החיתוך, עשוי להיווצר יובש בעיניים שאף מתגבר ומטריד במיוחד ככל שמדובר במנותח שנמצא זמן רב מול מסכים. מדובר גם הפעם בתרחיש נפוץ, המאפשר לקבל חומרים להגברת הרטיבות והלחלוחיות בתוך העיניים. 

רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים בעקבות אי הסכמה מדעת

כאשר מועמד לניתוח לא מקבל הסבר מפורט בנוגע לתהליך המלא, הסיכויים, הסיכונים וההשלכות שיווצרו ממנו, די בהוכחת נזק בלבד כדי לתבוע רשלנות רפואית. במילים אחרות, כל אדם שחפץ בניתוח לייזר בעיניים, שמגיע להתייעצות עם הרופא המנתח ושמקבל טפסי הסכמה מבלי להתוודע תחילה לסיכונים, מהלך הניתוח ותהליך ההחלמה ממנו, זכאי להגיש תביעת רשלנות ולקבל פיצוי כספי. 

במקרה לדוגמה, מטופלת צעירה בשם עינת ניגשה למכון המתמחה בניתוחי הסרת משקפיים בלייזר.

הבדיקות המקדימות שנערכו לה הראו התאמה לניתוח, על אף שעינת סובלת מקרטוקונוס סמוי (מצב שבו חל עיוות של הקרנית, כך שחלקה הופך דק יותר ומפתח בליטה בצורה של קונוס המקשה מאוד על הראייה).

לעינת לא הוסברו ההשלכות והסיכונים שבניתוח לאור מצבה, כך שהיא נחרדה לגלות כי לאחר הניתוח הפכה הבליטה שלה למצב בשם אקטזיה, בו הבליטה יוצאת קדימה. 

לו הייתה עינת מתוודעת לסיכון זה מבעוד מועד, ייתכן שהייתה לוקחת החלטה שונה ומוותרת על הניתוח. לאור הנזק החמור, פסק בית המשפט פיצויים בסך 500,000 שקלים. 

רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים בעקבות אי הסכמה מדעת

 

מה עושים במקרה של רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים?

למרבה הצער, לא ניתן להשיב את הגלגל לאחור ולהשיב לאדם שניזוק את ראייתו באמצעים משפטיים. יחד עם זאת, ישנה חשיבות רבה לתביעת הפיצויים המאפשרת התמודדות יעילה יותר עם המצב הרפואי הקשה, כמו גם מעין “עשיית צדק” אישית מול הגורם שהתרשל. 

כדי להוכיח שנגרמה רשלנות רפואית באבחון, בהסכמה מדעת או פגיעה באוטונומיית המטופל, במהלך הניתוח או בהחלמה ממנו, יש לעמוד בשלושה תנאים מצטברים:

  • הוכחת הנזק שנגרם ושלא התרחש קודם לניתוח 
  • הוכחת קיומו של הניתוח על כל ממצאיו הרפואיים, הבדיקות, האישורים והטפסים
  • קיומו של קשר סיבתי בין הניתוח עצמו לבין הנזק שנגרם ממנו.

בהינתן שלושת תנאי ההוכחה הללו, קיימת עילה לתביעת פיצויים שבמסגרתה ניתן לפצות נפגעים בשני מישורים עיקריים: 

פיצוי על אובדן הראייה עצמו – פיצוי זה מתייחס לפגיעה בשכר מעבודה שנוצרה כתוצאה מחוסר היכולת להמשיך לעבוד כרגיל בעיסוק או בסוג העבודה שקדם לניתוח וכפועל יוצא מכך גם בפגיעה בפנסיה העתידית.

כמו כן, לתחשיב ייכנסו גם התאמות דיור אם נדרשות, עזרת צד ג’, אבזור וטיפולים רפואיים. 

פיצוי בגין נזקים נפשיים – אדם שאיבד את מאור עיניו עשוי לסבול מדיכאון קשה, חרדה חברתית ותעסוקתית ומשלל מצבים רגשיים נלווים שיוצרים סבל עמוק ובל יתואר. נזקים אלה יבואו בחשבון בחישוב הפיצויים הסופי והם מתבטאים לרוב בסכומים משמעותיים. 

 

האם יש לי קייס?

לאחר פגישת התייעצות עם עו”ד רשלנות רפואית שיבחן את המקרה באופן ראשוני ויעריך את סיכוייו, יש להתחיל באיסוף כל המסמכים הרפואיים. הקפידו לשמור כל מרשם, הפניה, תוצאת בדיקה, סיכום אשפוזים וניתוחים וביקורים אצל רופאים מומחים שיכולים ללמד על מצבכם הרפואי לפני ואחרי הניתוח. בנוסף, תידרשו לבדיקת מומחה עיניים פרטית לצורך כתיבת חוות דעת רפואית מקצועית, שתוגש לבית המשפט מטעמכם יחד עם כתב התביעה. 

 

איך לבחור עו”ד לרשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים?

אם נפגעתם כתוצאה מניתוח להסרת משקפיים בלייזר, או כתוצאה מפעולות שהתקיימו לפניו או אחריו, פנו אל עו”ד ישר יעקובי להערכת סיכויי התביעה ולקבלת ליווי וייצוג משפטי בלתי מתפשר.
משרד עו”ד יעקובי צבר לאורך למעלה מ-20 שנים ניסיון מקצועי עשיר ביותר בתחום הנזיקין והרשלנות הרפואית ומעניק טיפול מסור ואיכותי לכל לקוח, לרבות בתיקים מורכבים במיוחד.

אנו מזמינים אתכם להתייעצות ראשונית ומקצועית בה נבדוק את מקרה התביעה לעומק, נשמע על השתלשלות אירועי הניתוח ונאפיין את המקרה על סמך היקפו ומורכבותו. אנו נספק לכם את כל המידע הנדרש בנוגע לזכויותיכם בנושא ונעשה את כל הדרוש כדי לטפל בתביעתכם ביעילות, בחכמה ובעוצמה הדרושה כדי להניב תוצאה צודקת. צרו קשר ונעמוד לרשותכם בכל עת. 

רשלנות בניתוח לייזר בעיניים
img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא