פגיעה בסינוס כתוצאה מטיפול שורש רשלני

טיפול שיניים לא נחשב לפעולה מהנה, מן הסתם. עם זאת, כל מטופל שצריך לפתוח את פיו ולתת לרופא השיניים לבצע את הטיפול לו הוא נזקק, מקווה שהפעולה תעבור בשלום, בהצלחה ועם מינימום כאבים. פגיעה עצבית? גרימת נזק לסינוסים? רשלנות רפואית? אף אחד לא רוצה לדמיין זאת, אבל למרבה הצער מדובר במציאות בקרב חלק מהמטופלים.

טיפול שורש וסינוסים

טיפול שורש בשן נועד לטפל בדלקת בשן, שנגרמת בדרך כלל כתוצאה מהתקדמות נגע עששתי מכותרת השן לכיוון רקמת המוך שבתוך השן, והוא כולל מספר שלבים שבמסגרתם הרופא מסלק רקמה או נמק. לקראת הטיפול, רופא השיניים מבצע צילום אבחנתי ממוקד לשן, כך שניתן יהיה לראות ולהבין מהי חומרת הדלקת, מהי מידת הפגיעה בשן וגם מהי הקרבה לרקמות חשובות כמו סינוסים שעלולים להיפגע במהלך הטיפול.

הסינוסים בלסת העליונה נמצאים בסמיכות גבוהה לשיניים האחוריות בלסת זו, כך שטיפול בשן, גם אם מדובר בטיפול יחסית פשוט כמו טיפול שורש, עלול לפגוע בהם. זיהום שנוצר בתוך חלל השן או בסמוך לשורשי השן, עשוי להתפשט לחלל הסינוס ולגרום לסיבוכים כמו סינוסיטיס ואחרים, שחלקם יצריכו ניתוח.

 

רשלנות רופא השיניים בטיפול שורש

ראשית, יש לציין כי לא כל תוצאה שלילית של טיפול שיניים תהווה רשלנות רפואית. עם זאת, רופא שיניים, כמו כל רופא, חב חובת זהירות כלפי המטופלים שלו ועליו לשמור על סטנדרט סביר המצופה ממנו. אם הוא לא עושה זאת, והמטופל נפגע, יש מקום לבדוק ולנסות להוכיח קיומה של רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים יכולה לבוא לידי ביטוי בטיפול שורש אם הרופא משתמש בכמות גדולה מידי של חומרי מילוי, והם נכנסים לסינוס בלסת העליונה ושורפים את רקמת העצבים. שימוש יתר בחומרי מילוי עלול לפגוע גם בעצב בלסת התחתונה.

רשלנות רפואית בטיפול שורש יכולה להתרחש במקרים נוספים, למשל: העדר אבחון וטיפול ראוי בשורש וכתוצאה מכך התפתחות מחלת חניכיים, הרדמה שניתנת באופן שגוי שעלולה אף לגרום למוות וכן דלקות שיניים שמתפתחות בעקבות טיפול שורש ולא מטופלות כראוי בשל העדר מעקב, ועלולות להוביל להרעלת דם וסיבוכים אחרים.

תביעת נפוצה ברשלנות רפואית בנוגע לטיפולי שורש היא גרימת נזק לאיברים סמוכים. כאמור, טיפולי שורש עשויים לגרום לזיהום ולנזק לסינוסים ולעצבים ואף לחסימת כלי דם.

תבעה בשל טיפול שיניים רשלני, וקיבלה פיצוי

נשאלת השאלה, איך לתבוע רופא שיניים.

התשובה היא, שיש להצטייד בראיות מתאימות, אך זה לא בלתי אפשרי. חשוב להתייעץ עם עו”ד רשלנות רפואית ולבדוק האם יש עילה לתביעה.

דוגמה למקרה שבו הוגשה לבית המשפט תביעה שהתקבלה וזיכתה את התובעת בפיצויים היא ת”א 1743-10 ר.י. נ’ ד”ר זאב מיקלר. התביעה הוגשה בשל נזקים שנגרמו לתובעת, לטענתה, בשל טיפול שיניים שבוצע ע”י הנתבע.

לטענת התובעת, הנתבע התרשל בטיפול השיניים שבצע בה ובשל כך היא סובלת, בין היתר, מנכות נוירולוגית. התובעת ייחסה לנתבע רשלנות בשל ביצוע טיפולי שורש לקויים, שימוש ביתדות ארוכים מדי, ואי הפנייתה למומחים לשם ביצוע הטיפולים. בין טענותיה של התובעת נטען, כי לאחר טיפול השורש היא נסעה לביקור משפחית החו”ל וסבלה מכאבים קשים, בעיקר בסינוס.

מחוות דעת רפואית שהגישה התובעת עלה, כי נראתה חדירה של שורש השן לתוך הסינוס המקסלרי, ונראה כי מקור הסיבה לכאבים הוא בחידוש טיפול השורש בשן בשל טיפול לא זהיר ומילוי תעלת השורש שלא כראוי.

בית המשפט קבע, כי הוכח שהטיפול שניתן לתובעת הוא טיפול רשלני, וקיים קשר סיבתי בינו לבין הנזקים שנגרמו לה.

בית המשפט פסק לתובעת פיצוי של 150,000 שקלים עבור נזק לא ממוני, הפסד הכנסות בעבר, גריעה מכושר ההשתכרות והוצאות.

פנייה לעורך דין רשלנות רפואית

אם אתם חושדים, כי אירעה רשלנות רפואית במקרה שלכם, וכי טיפול השורש שבוצע ע”י הרופא היה רשלני, פנו בהקדם להתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית, אשר יפנה למומחה רפואי לקבלת חוות דעת רפואית, ממנה ניתן יהיה ללמוד על הקשר הסיבתי בין התנהלות הרופא בפעולות שבצע לבין הנזק שנגרם. כפי שראיתם, ניתן לקבל פיצוי במקרים המתאימים, כך שחשוב לפעול בצורה נבונה ומסודרת.

משרד עורכי הדין ישר יעקובי עומד לרשותכם.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

פגיעה בסינוס טיפול שורש רשלני

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא