רשלנות רפואית סרטן גרורתי

מחלת הסרטן גובה מחירים כבדים מדי שנה ממאות אלפי אנשים ברחבי העולם. עולם המדע כולו התגייס על מנת למצוא את התרופה המיוחלת למחלת הסרטן ועד שנגיע לימים הטובים הללו, המאבק במחלה נמשך כל הזמן. סרטן גרורתי הינו מצב שבו הגידול הסרטני שולח גרורות סרטניות לאיברים נוספים לגוף ומפחית דרמטית את הסיכוי להחלים ולהרפא מן המחלה. אבחון מהיר של מחלת הסרטן יכול למנוע את השלב הגרורתי ולהציל חיי אדם. במאמר זה נסביר מהי רשלנות רפואית סרטן גרורתי ומה ניתן לעשות בנידון. 

 

מחלת הסרטן

מחלת הסרטן הינה מחלה קשה וקטלנית שניתן לראות את אותותיה גם בשלדים עתיקי יומין, לרבות שלדי דינוזאורים ויצורים ימיים קדומים שחלו בה. מקורה של מחלת הסרטן הינו בתאים רדיקלים אשר מסרבים למות עם בוא זמנם ומתרבים לכדי גידול סרטני קטלני. כיום מוכרות למעלה ממאה מחלות סרטן הפוגעות באיברים שונים בגוף וביניהן ניתן למנות את מחלת סרטן הדם, המוח, העצמות, מערכת הלימפה, השד ועוד. נכון להיום, עולם המדע מתמודד עם מחלת הסרטן על ידי פיתוח חיסונים למחלה, ניתוחים, פרוצדורות כירורגיות שונות, טיפולים כימותרפיים ועוד.

 

הגורמים למחלה

מיטב חוקרי הרפואה עוסקים בשאלה מהו הגורם שמפעיל את התאים להימנע מלפנות את מקומם לתאים צעירים ובריאים, להעדיף את טובתם על פני טובת הגוף ולהמשיך להתחלק ללא כל שליטה עד ליצירת גידול ממאיר. ישנה כיום רשימה הולכת וגדלה של חומרים הנחשבים מסרטנים החל מחומרים פולטי קרינה, דרך תוספי מזון לא בריאים וכלה במזהמים שונים כגון פליטת חלקיקים ממפעלים מזהמים, עשן סיגריות וכדומה.

בנוסף, נחקר ונמצא קשר בין חיים מלאי סטרס ולחץ, תזונה לקויה, השמנת יתר ואורח חיים פסיבי למחלה. אנשי מקצוע רבים סבורים כי אורח חיים בריא ומאוזן, תזונה נכונה, פעילות ספורטיבית ושימוש בקרם הגנה לעור יכולים למנוע את מחלת הסרטן.

 

אבחון מחלת הסרטן

מחלת הסרטן אינה בהכרח גורמת לכאב, לאי נוחות או לתחושה חריגה בשלביה הראשונים, וחולים רבים המבצעים בדיקות שגרה מתבשרים כי חלו בה גם כשלמעשה לא הרגישו דבר. לעומת זאת, במקרים אחרים, המחלה עלולה לגרום לכאבים עזים וקשים, לדימומים, לבחילות והקאות, לעלפונות, לירידה במשקל, לגידולים נראים לעין על העור או מתחתיו, לשיבושים בראיה, לקשיים בהליכה ולתופעות רבות בלתי נעימות נוספות שמצביעות כי משהו בגופנו אינו כשורה.

המאבק למחלה מתחיל בגילוי מוקדם המאפשר טווח טיפולים רחב וגדול יותר ובעיקר מהיר יותר על מנת לחסל את המחלה עוד בטרם התפתחה והספיקה לשלוח גרורות ממאירות לאיברים נוספים בגוף. את מחלת הסרטן ניתן לגלות בבדיקת דם ובבדיקות שתן, באמצעות בחינת הגושים שהופיעו לפתע או את נקודות החן ששינו את צבען ואת צורתן. ניתן גם להשתמש במכשור מתקדם כגון רנטגן, סי. טי. ואמ. אר.איי, וגם באמצעות לקיחת ביופסיה – דוגמית קטנה של נוזל או של פיסת עור מזערית לבחינה במעבדה.

 

רשלנות רפואית סרטן גרורתי

רשלנות רפואית בסרטן גרורתי מתמקדת בעיקר בשאלה – איך הגיע האדם למצב גרורתי ולא אובחן הסרטן בשלב מוקדם? מאחר ורוב מקרי הסרטן מתחילים מגידול אחד בודד אשר הולך ומתפתח לאיטו עד שהוא מגיע לשלב הגרורתי שלו, היה מצופה מן הרופא המטפל או הצוותים שטיפלו באדם לאבחן ולגלות את המחלה כבר בתחילתה. כאשר אנו באים לבחון את הרשלנות הרפואית רצוי לשאול את השאלות הבאות:

  • האם שלח הרופא את המטופל שלו לבדיקות שגרה באופן סדיר ולכל אותן הבדיקות המומלצות לגברים ונשים על פי גיל, מצב רפואי וגורמי סיכון שונים, לרבות ממוגרפיה, בדיקת צוואר הרחם, ערמונית, קולונוסקופיה, בדיקות דם ושתן, ובדיקות נוספות לגילוי מוקדם?
  • האם הבדיקות שאליהן הופנה המטופל בוצעו בצורה מקצועית ומהימנה או בוצעו ברשלנות ולכן לא הובא לידיעת המטופל או רופאו כי המטופל חלה במחלה?
  • האם הרופא התייחס לתוצאות הבדיקה בכובד ראש, הפנה את המטופל לבדיקות נוספות או הצביע על חשדות כלשהם ופעמוני אזהרה בפני המטופל?
  • האם הרופא או הצוותים הרפואיים שטיפלו במטופל נענו לתלונותיו, ערכו את כל הבדיקות המקובלות בהתאם לכך בצורה סבירה ונאותה? ( לדוגמא, אדם שהתלונן על כאבי בטן עזים ולא נשלח לבדיקת סי. טי שיכלה לזהות בזמן גידול ממאיר בלבלב, ולכן הגיע למצב גרורתי )
  • האם נעשה כל מאמץ כדי למנוע מהאדם להגיע למצב גרורתי כולל נקיטת אסטרטגיות רפואיות נכונות וסבירות וגם במהירות הנדרשת, כגון בחירה בניתוח, בכימותרפיה, תרופות ועוד על מנת לרפא את האדם עוד בשלבים הראשונים של המחלה?

 

כיצד עורך דין יכול לעזור לכם במקרה של רשלנות רפואית סרטן גרורתי?

עורך דין בקיא בתחום הרשלנות הרפואית יבחן את המקרה שלכם ויבדוק האם הצוותים הרפואיים השונים טיפלו בחולה בצורה הסבירה ביותר, קיבלו החלטות סבירות ונכונות בזמן אמת, פעלו בהתאם למצופה מהם במקצועם ועשו ככל שביכולתם כדי למנוע מהאדם להגיע למצב גרורתי. במידה ויסתבר כי אכן התרשלו בעבודתם, תוכלו להגיש תביעה לבית המשפט על רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית סרטן גרורתי מתמקדת בעיקר בשאלה כיצד הגיע האדם למצב גרורתי ומדוע לא אובחן הסרטן בשלב מוקדם יותר? כאשר מתעורר החשד כי התבצעה רשלנות רפואית, נבדק כל ההליך הטיפולי של האדם כדי לראות האם היו סימני אזהרה בבדיקות השונות שביצע, האם הבדיקות בוצעו בצורה מקצועית ונכונה, האם ניתן היה לדעת בשלב יותר מוקדם כי האדם חלה ואיזה טיפול הוא קיבל כדי להתחיל ולטפל במחלה? לאחר שנאסף כל החומר ניתן לקבוע האם אכן התבצעה רשלנות רפואית והאדם לקה בסרטן גרורתי מאחר ולא אובחן בזמן ולא קיבל טיפול מתאים. 
על מנת לקבוע רשלנות רפואית סרטן גרורתי צריך לבחון את התנהלות הצוותים הרפואיים שטיפלו באדם, האם הם פעלו באופן סביר ומתקבל על הדעת? האם הם פעלו במקצועיות? האם ההחלטות שקיבלו בנוגע לטיפול באדם היו מתאימות ונכונות? האם היתה איזושהי חריגה מן הנורמה המקובלת בתחום או אי ציות לנהלים ותקנות? במידה וכן, ייתכן ומדובר ברשלנות רפואית ויש לפעול במישור המשפטי על מנת לאפשר לאדם לקבל פיצוי כספי על הסבל והכאב שנגרם לו והיה יכול להמנע ממנו אילו פעלו הצוותים הרפואיים כנדרש. 
סרטן גרורתי הינו סרטן מפושט אשר שולח גרורות לכל הגוף ולמעשה הופך את הטיפול במחלה למורכב וקשה יותר. קשה מאד להחלים מסרטן גרורתי, ולרוב הנזקים שנגרמים לאדם גדולים מאד. ניתן למנוע סרטן גרורתי על ידי אבחון מוקדם של מחלת הסרטן, לטפל בה במהירות ובצורה הנכונה ביותר, ולהחלים ממנה לפני שהיא הופכת גרורתית. 
רשלנות רפואית סרטן גרורתי

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא