רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית – סקירה

סרטן הערמונית (פרוסטטה) הוא הגידול הממאיר הנפוץ ביותר בקרב גברים בישראל ובעולם המערבי. סרטן הערמונית שכיח לרוב אצל גברים מבוגרים, והוא מתפתח באיטיות רבה ביחס למחלות ממאירות אחרות. בדרך כלל, לא נלווית תחושת כאב למחלה. אחד הסימנים המאפיינים את סרטן הערמונית הוא קושי במתן שתן או מתן שתן תכוף – זאת בשל הלחץ של השלפוחית המוגדלת על הצינורית וכיס השתן.
גילוי סרטן הערמונית נעשה באמצעות בדיקת דם לגילוי חומר חלבוני הנקרא PSA  וכן ע”י בדיקה רקטלית (DRE) בידי אורולוג, בדיקת אולטרסאונד וביופסיה.

ישנה חשיבות רבה לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית ומתן טיפול רפואי מתאים – לרוב כריתת הערמונית, הקרנות וטיפולים הורמונליים.

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית או בטיפול במחלה עלולה לגרום לנזק ניכר לחולה ואף להביא למותו.

אבחון סרטן הערמונית ורשלנות רפואית באבחונו

כאמור, גילוי המחלה נעשה בין היתר באמצעות בדיקת דם שמטרתה לאתר את רמות ה-PSA בבלוטת הערמונית. ערכים גבוהים עלולים להצביע על גידול ממאיר. אם הערכים של הבדיקה גבוהים, והרופא לא מפנה את המטופל לביופסיה, יש בכך אינדיקציה לרשלנות רפואית מצידו. מגיל 50 ועד גיל 69, רמת ה-PSA נחשבת גבוהה אם היא גבוהה מ-4.0 ננוגרם למילימטר.

רשלנות באבחון סרטן הערמונית יכולה לבוא לידי ביטוי גם כשהרופא לא מפרש נכון את תוצאות הבדיקות, מתעלם מסימנים חשודים נוספים וכן במקרים שבהם הרופא לא מפנה את המטופל לרופא מקצועי לצורך המשך בירור.

חשוב לציין, כי בישראל אין חובה לבצע בדיקת סקר לגילוי סרטן הערמונית, בשונה מבדיקת סקר לגילוי סרטן השד, למשל. עם זאת, כל מטופל מעל גיל 50 יכול לבקש מרופא המשפחה הפנייה לביצוע הבדיקה.

פן נוסף של רשלנות רפואית הוא, בדיקת DRE לא ממצה או כזו שמבוצעת בצורה לא מקצועית. בבדיקה זו, האורולוג ממשש עם האצבע שלו את בלוטת הערמונית כדי לראות אם הבלוטה מוגדלת או שהמרקם שלה שונה. בדיקה לא מקצועית שמונעת גילוי הגידול בשלב מוקדם, עלולה להוות עילה לתביעה ברשלנות רפואית.

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית – מקרים בולטים 

החשיבות של גילוי מוקדם היא קריטית עבור המטופל. ככל שהגידול הממאיר יתגלה מאוחר יותר, הטיפול יהיה קשה יותר והמחלה תעמיד את המטופל בסכנת חיים. לפניכם מספר דוגמאות בולטות למצבים שעשויים להדליק ‘נורה אדומה’ לכך שייתכן שמדובר ברשלנות רפואית.

  1. בדיקות דם לא תקינות והעדר הפנייה של המטופל להמשך בירור.
  2. התעלמות מתלונות המטופל באשר לקושי במתן שתן או תסמינים אחרים ואי הפנייה לבדיקות רלוונטיות.
  3. הסימפטומים שהחולה מציג מאובחנים ע”י הרופא כמחלה אחרת ולא כגידול ממאיר בערמונית.
  4. אי הפניית מטופל לבדיקת סקר לגילוי סרטן הערמונית על אף בקשתו או כאשר מתעורר צורך רפואי.
  5. פענוח לא נכון של תוצאות הבדיקות, וכתוצאה מכך אי הפנייה לבדיקות נוספות או העדר טיפול מתאים.
  6. טעות במהלך הבדיקה – טעות בבדיקה מצד האורולוג או צילום לא תקין של האולטרסאונד, למשל.
  7. 10% מהחולים מאובחנים בשלב הגרורתי. במקרה שמטופל מאובחן כחולה סרטן ערמונית גרורתי, יש לבדוק האם האבחון בשלב זה מקורו ברשלנות רפואית.
    דוגמה לכך ניתן למצוא בת”א 10061-10-14 – בית המשפט המחוזי בירושלים קבל תביעה בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע בשל איחור נטען של כשנה וחצי באבחון סרטן הערמונית בו לקה. בשלב בו אובחן סרטן הערמונית אצל התובע, המחלה הייתה גרורתית, מפושטת ובדרגת ממאירות גבוהה. נקבע, כי רופאת המשפחה התרשלה, לא עיינה בתוצאת בדיקת ה-PSA ולא הפנתה את התובעת להמשך בירור. בסיכום, נפסק לתבוע פיצוי של 450,000 ₪ בגין נזק לא ממוני וסכום נוסף בגין ראשי נזק אחרים.

רשלנות רפואית – היבטים נוספים

לא רק גילוי מאוחר או אבחון שגוי עלולים לעלות ביוקר. ישנם היבטים נוספים של רשלנות רפואית בסרטן הערמונית: ביצוע ניתוח הפרוסטטה בצורה לא זהירה או לא מיומנת, פעולה שעלולה לפגוע בתפקוד המיני ובשליטה על היציאות. בנוסף, אי קבלת הסכמה מדעת מצד המטופל ואי מסירת מלוא המידע הרלוונטי בפניו, יכולות להקים עילה לתביעת רשלנות.

תביעת רשלנות רפואית בשל סרטן הערמונית

אם נגרם לכם נזק בשל איחור באבחון סרטן הערמונית או מסיבה אחרת המצדיקה תביעה, מוטב כי תתייעצו בהקדם עם עו”ד רשלנות רפואית כדי שיוכל להמליץ לכם כיצד לפעול. כדאי לפנות לעורך דין מקצועי ומיומן, אשר יש לו ניסיון בטיפול במקרים של רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, והוא יוכל להעריך עבורכם את סיכויי התביעה בהתאם לנסיבות המקרה והשתלשלות האירועים.

חשוב לתעד את כל החומר הרפואי הרלוונטי למקרה שלכם – עורך הדין יזדקק לו כדי לבנות את התביעה – החל מהתלונות על הסימפטומים שהצגתם בפני הרופא וביצוע הבדיקות וכלה בנזקים שנגרמו לכם כתוצאה מההתרשלות. עורך הדין יבחן את הדברים, ויעביר את החומר למומחה רפואי, כדי שיכתוב חוות דעת לבית המשפט.
במקרים של רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, המומחה הרפואי הוא בדרך כלל אורולוג או אונקולוג. בחוות דעתו הוא יצביע על הכשלים שנפלו בדרך הטיפול בחולה ועל הפעולות שהרופא היה אמור לבצע או להימנע מביצוען במסגרת חובת הזהירות החלה עליו. אם בית המשפט יגיע למסקנה שהרופא לא עמד במבחן “הרופא הסביר”, וישתכנע כי הנזקים נגמרו בשל התרשלות הרופא, התביעה תתקבל ובדרך כלל התובע יקבל פיצוי ראוי.

 

פיצויים בתביעת רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

הפיצוי יחושב בהתאם למספר קריטריונים מקובלים, ביניהם: חומרת הנזק שנגרם למטופל בשל האיחור באבחון, גילו, עיסוקו, ההוצאות שנגרמו לו וכן השפעת הגילוי המאוחר על תוחלת חיי המטופל ואיכות חייו.

צרו קשר עם עורך דין רשלנות רפואית ממשרדו של עו”ד ישר יעקובי. לעורכי הדין יש ניסיון עשיר בדיני רשלנות רפואית ובטיפול במקרים הנוגעים לרשלנות באבחון סרטן הערמונית. נשמח לשוחח אתכם, לבדוק האם ארעה רשלנות ולפעול עבורכם עד לקבלת הפיצויים.

אז מה היה לנו?

img-9
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא