הערכת משקל שגויה – האם מדובר ברשלנות רפואית?

התינוק נולד פגוע? האם בוצעה ע”י הצוות הרפואי הערכת משקל במהלך ההריון? האם ניתן היה למנוע את הפגיעה? אם נולד לכם תינוק שסובל ממום או מפגיעה קשה, למרבה הצער, ואתם חושבים שניתן היה למנוע זאת, ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית. מה עושים? למי פונים? כל המידע לפניכם.

הערכת משקל – מהי?

הערכת משקל של עובר היא בדיקה חשובה שהאם עוברת בהריון במהלך הטרימסטר השלישי.

מטרת הבדיקה היא להעריך את קצב הגדילה של העובר ולזהות האם העובר נמצא בסיכון בשל גדילה מואצת מידי או איטית מידי.

למשקל העובר יש חשיבות, שכן ישנו טווח משקל שנחשב לתקין בכל שבוע משבועות ההיריון של האשה. במקרים שבהם מתברר, כי העובר גדול או קטן באופן משמעותי, יש להפנות את האשה לבירור ולמעקב.

אי הפניה כזו וכתוצאה מכך לידת תינוק פגוע, יכולה לעלות כדי רשלנות רפואית בהריון.

 

רשלנות רפואית בהערכת משקל

כחלק מבדיקות ההריון השגרתיות שעורך רופא במסגרת מעקב ההריון של האשה, עליו לבצע הערכת משקל של העובר כדי לוודא כי העובר מתפתח כראוי וכדי לבחון מראש האם צפויות בעיות בלידה ועל כן לבצע ניתוח קיסרי במקום לידה רגילה.

אם הרופא טועה בהערכת המשקל ובשל טעותו האם מנסה ללדת בלידה רגילה שמסתבכת וגורמת לה או לתינוק נזק חמור, יש מקום לשקול הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בלידה, כמו גם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי, עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך.

אמנם הפיצויים לא ישיבו את המצב לקדמותו, אבל התייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית עשויה לקדם אתכם בכך שתוכלו להגיש תביעה ולקבל פיצוי על הוצאות רבות שהוצאתם ועל הוצאות עתידיות, כדוגמת: עזרת צד ג’, אובדן כושר השתכרות ועוד.

גורמי סיכון ללידת תינוק גדול

ישנם מספר גורמי סיכון ללידת תינוק במשקל של 4.5 ק”ג ומעלה, ביניהם: מצג עכוז ברחם, סוכרת הריונית, תינוקות קודמים גדולים וכן “פרע כתפיים” – מצב זה מהווה סיכון משמעותי לעובר, ועלול לגרום לנזק חמור אם מנסים ליילד את האם בלידה רגילה במקום בניתוח קיסרי.

פרע כתפיים/כליאת כתפיים של התינוק בזמן הלידה

כליאת כתפיים, או פרע כתפיים – מצב שבו העובר הצליח להוציא את ראשו מבעד לתעלת הלידה, אך בשל הכתפיים הוא תקוע בתעלת הלידה. זהו סיבוך בלידה חמור מאוד, שמחייב פעולה מיידית.

ניסיון לחלץ את התינוק עלול לגרום לנזקים חמורים, כדוגמת שיתוק על שם ארב – פגיעה שנגרמת לתינוק במהלך הלידה, בה נפגעות החוליות. אחת הפגיעות הנפוצות היא בזרוע שבאה לידי ביטוי בחולשה של השרירים ולעתים בשיתוק מלא של הגפה העליונה.

גורם הסיכון המשמעותי ביותר לשיתוק על שם ארב הוא משקל גבוה של העובר. על כן, יש לנקוט אמצעי זהירות מראש בניסיון למנוע שיתוק במהלך הלידה.

טעות בהערכת המשקל שגרמה לסיבוך כזה או אחר בלידה, יכולה להוליד עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית בהריון

כך לדוגמה, בת.א. 8363/06 נדונה תביעה לפיצוי בשל רשלנות רפואית בלידה שגרמה לפרע כתפיים אצל תינוקת שנולדה במשקל של מעל ל-5 ק”ג. נטען, כי הפגיעה גרמה לשיתוק עצבי של זרוע ויד שמאל, והיא מהווה הפרעה תפקודית ואסתטית קשה.

בית המשפט קבל את התביעה, ופסק פיצוי של למעלה משני מיליון שקלים. נקבע, כי הצוות הרפואי התרשל בכך שלא בצע ליולדת הערכת משקל עדכנית בזמן קבלתה בחדר הלידה, לא גילה את משקלה החריג של בתה, ולכן לא ביצע ניתוח קיסרי שהיה יכול למנוע את הנזק העצבי שנגרם לתינוקת ביד במהלך הניסיונות לחלץ אותה.

בית המשפט ציין, כי בשל הרשלנות החמורה במהלך הלידה, שגרמה לשיתוק בידה של הבת, אשר ישפיע עליה בכל תחומי החיים, יש לפצותה בסכום שנקבע.

 

פנייה לעורך דין רשלנות רפואית

הערכת משקל העובר היא לא מדע מדויק, אך יש לבצע אותה כדי לראות האם יש סטייה חריגה לכאן או לכאן.

הערכת משקל שגויה, שמובילה ליילוד היולדת בצורה שגויה עלולה לגרום לנזק חמור לאם או לתינוק.

אם אתם חושבים שאירעה רשלנות רפואית בלידה או במהלך ההיריון, מומלץ לפנות לעורך דין רשלנות רפואית ולהתייעץ עימו בנושא.

*להתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004

הערכת משקל שגויה

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא