רשלנות רפואית באבחון מצוקה עוברית וטיפול בה

מתי אפשר לתבוע בשל מצוקה עוברית? כיצד מוכיחים אותה? באילו מקרים ניתן יהיה לקבל פיצוי בגין רשלנות רפואית? על כל אלו ועוד במאמר שלפניכם.

מהי מצוקה עוברית?

מצוקה עוברית (Fetal distress) היא סיבוך רפואי מסוכן מאוד, שמחייב חילוץ מהיר של העובר מרחם אמו כדי להימנע מנזק קשה למערכת העצבים והמוח בשל העדר אספקת חמצן מספקת. 

במצב של מצוקה עוברית, הנקרא גם תשניק סב לידתי, העובר לא מקבל מספיק חמצן, ועלולים להיגרם לו נזקים קשים ובלתי הפיכים ולעתים אף מוות.

החמצן הוא עד כדי כך חשוב, כך שמספיקות 15 דקות שבהן התינוק לא מקבל חמצן (היפוקסיה) כדי שייגרם לו נזק מוחי.

מהי מצוקה עוברית

 

מהן הסיבות למצוקה עוברית?

תביעות רבות בגין רשלנות רפואית בלידה מוגשות בשל פגיעה בתינוק שנובעת ממצוקה עוברית שקרתה בתהליך הלידה. 

מצוקה עוברית יכולה להתרחש מסיבות שונות, ביניהן: הפרדות שליה – מצב שפוגע במעבר החמצן מהאם לתינוק, כריכת חבל הטבור סביב צוואר התינוק, רעלת הריון ופרע כתפיים. 

אם הצוות הרפואי לא מזהה את המצוקה במועד ומזרז את חילוץ העובר בלידה מכשירנית או בניתוח קיסרי, הלידה עלולה להסתיים בנזק קשה ליילוד, כגון: פיגור או שיתוק מוחין ואף במוות.

חשוב לציין, כי רק סיבוכים שניתן היה לזהות ולמנוע, מקימים עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.

 

איך ניתן לזהות מצוקה עוברית במהלך ההיריון והלידה?

מצוקה העוברית אפשר לזהות ע”י האטה בקצב פעימות הלב (ברדיקרדיה) של העובר או ירידה בתנועות העובר. גם ירידת מים עם מי שפיר עכורים יכולה ללמד על מצוקה עוברית.

את קצב הלב ותנועות העובר מקובל לבדוק במהלך ההיריון באמצעות מוניטור עוברי ובדיקות אולטרה סאונד.

מצוקה עוברית מתרחשת כשקצב הלב של העובר יורד מתחת ל-100 פעימות לדקה.

אם במהלך ההיריון, הרופא לא מזהה האטה בקצב הלב של העובר וכתוצאה מכך התינוק נולד פגוע, יש מקום לבדוק הגשת תביעה בשל רשלנות רפואית בהריון, שכן מעקב ההיריון לא היה תקין או מקיף דיו.

 

כיצד יש לפעול כשהעובר נקלע למצב חירום?

אם מופיעות האטות בקצב לב העובר, חלה חובה על הצוות הרפואי לפעול בהתאם. לפעמים יש צורך ליילד את האם באופן מיידי ולהוציא את העובר מרחמה. העדר פעולה בדרך זו, עלול להיחשב לרשלנות רפואית.

במקרה שבו קיים חשש למצוקה עוברית במהלך לידה שכבר החלה, אפשר לנטר את היולדת ולערוך בדיקת דם עוברית כדי לבדוק את רמת החומציות שבדם.

אם רמת ה-PH נמוכה, ניתן ללמוד על חוסר חמצן, מה שאומר כי קיימת מצוקה עוברית ויש לפעול בהקדם ולנהל את הלידה בצורה חכמה ומקצועית, שכן כל דקה עשויה להיות משמעותית, ואיחור בפעולות הנכונות עלול לגרום לנזק חמור לעובר.

במקרים שבהם הלידה מסתבכת, על הרופאים לבצע בהקדם האפשרי לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי. אם הניתוח הקיסרי לא מבוצע בזמן או בצורה לקויה, ייתכן שניתן יהיה לטעון למקרה של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי.

במקרים מסוימים, לפני ביצוע ניתוח קיסרי, הרופאים מנסים לבצע החייאה תוך רחמית, שכוללת שינוי בתנוחת היולדת, אשר עשוי לזרז את הלידה, הדלפה תוך ורידית של נוזלים, מתן תרופות ועוד.

פסיקה – רשלנות רפואית בטיפול במצוקה עוברית, הפיצוי: 1,500,000 שקלים

במקרה שנדון בבית משפט השלום בירושלים נטען, כי איחור בזיהוי מצוקה עוברית כמו גם עיכוב בביצוע הניתוח הקיסרי הובילו לפטירת היילוד.

בית המשפט קבל את התביעה, וקבע כי חל עיכוב בחילוץ העובר בניתוח קיסרי בשל סיבה לא סבירה. נקבע, כי הוכחה התרשלות הצוות הרפואי והוכח הקשר הסיבתי בין ההתרשלות לבין פטירת היילוד.

(ת”א 15-03-7729 פלוני ואח’ נ’ מדינת ישראל)

 

הוכחת רשלנות רפואית במצב של מצוקה עוברית

אם אתם שוקלים להגיש תביעה ברשלנות רפואית בשל מצוקה עוברית, מומלץ להתייעץ תחילה עם עורך דין רשלנות רפואית. ההוכחה אינה פשוטה, שכן על התובעים להראות שחל איחור באבחון המצוקה העוברית ובעקבות כך חל איחור בחילוץ היילוד, ועל כן נגרם לו נזק חמור.

יש להראות כי בוצע מעקב לקוי אחר התפתחות הלידה או כי הצוות הרפואי פענח בצורה שגויה את תוצאות המוניטור, התעלם מסיבוכים או הזניח בעיות שהתגלו, כך שנוצרה פגיעה באספקת החמצן לעובר.

את הוכחת הרשלנות הרפואית ניתן לתמוך בציון אפגר נמוך לאחר הלידה ואף לאחר חמש ועשר דקות מזמן הלידה, בצורך בהנשמה בלידה, בחמצת מטבולית חריפה ועוד.

לסיכום, ניתן לומר כי מדובר ברשלנות רפואית מסוג קשה ביותר – הן מבחינת התמודדות אישית של התובעים והן מבחינת הוכחה משפטית.
יש צורך בניהול משפטי מקצועי ומדוקדק של התיק כדי להצליח בתביעה ולקבל פיצויים בשל רשלנות הצוות הרפואי.

משרד עורכי הדין ישר יעקובי זמין עבורכם לכל שאלה בנושא.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

הוכחת רשלנות רפואית במצב של מצוקה עוברית

רשלנות בעת השראת לידה

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא