רשלנות רפואית בסרטן כבד – סקירה מקיפה

רשלנות רפואית בסרטן כבד – על גורמי הסיכון, אבחון וטיפול ומה ניתן לעשות במקרה של חשד לרשלנות

הכבד הוא איבר חיוני בגוף האדם. הוא נמצא בבטן העליונה, מתחת לסרעפת והוא משמש לייצור חלבונים, עזרה בעיכול והפרשת חומרים דרך המרה למעי ומשם לצואה.

גידול סרטני בכבד עלול להיות מסוכן מאוד, וכמו במקרים אחרים של סרטן, יש חשיבות עצומה לגילוי מוקדם, לאבחון נכון ולטיפול במחלה.

רשלנות רפואית בסרטן כבד - על גורמי הסיכון, אבחון וטיפול ומה ניתן לעשות במקרה של חשד לרשלנות

 

שני סוגי גידולים

גידולים של הכבד נחלקים בעיקרון לשני סוגים – גידולים שמקורם בתאי הכבד (סרטן הכבד – הפטומה, hepatocellular carcinoma) וגידולים שמקורם בתאים של צינורות המרה (כולנגיוקריצנומה) או כיס המרה.

מהם גורמי הסיכון לסרטן הכבד?

ניתן למנות מספר גורמים שמעלים את הסיכון לסרטן ראשוני בכבד: הגורם החשוב בהם הוא  מחלת כבד דלקתית כרונית או שחמת הכבד. חשוב לציין, כי מעל 90% מהמקרים של סרטן הכבד מתפתחים בכבד לא בריא.

גורמי סיכון נוספים הם: מגדר – לגברים יש סיכוי גבוה יותר לחלות בסרטן הכבד, סוכרת מסוג 2, עישון, אלכוהוליזם, גיל (סרטן הכבד מופיע לרוב אצל אנשים בני 40 ומעלה), גנטיקה משפחתית ומשקל גוף עודף.

מהם הסימנים לקיומו של סרטן הכבד?

למרבה הצער, רוב הסימפטומים של סרטן כבד מורגשים אצל החולה כשהסרטן כבר נמצא בשלב מתקדם. עם זאת, ברגע שחשים בסימפטומים שעשויים ללמד על חשד לקיומו של סרטן כבד, יש לפנות לרופא באופן מידי. כך למשל, אדם שסובל מסרטן כבד יחוש בדרך כלל אי נוחות באזור הכבד, ויהיו לו בעיות עיכול, חוסר תיאבון, ירידה לא מוסברת במשקל, כאבי בטן ונפיחות. גם בחילות והקאות יכולות להופיע אצל אדם חולה בסרטן הכבד, כמו גם  צהבת שנראית בצבע העור או בצבע העיניים.

אבחון וטיפול בסרטן כבד

סרטן כבד ניתן לאבחן בבדיקות אולטרה סאונד, C.T ו-M.R.I. הבדיקות הללו מאפשרות לצלם את חלל הבטן ולקבל תמונה כוללת. כמו כן ניתן לבצע בדיקת ביופסיה, באמצעותה דוגמים תאים מאזור הכבד.
ישנה חשיבות עצומה לאבחון וגילוי מוקדם, שכן רשלנות רפואית באבחון סרטן הכבד עלולה לתבוע מחיר יקר מהמטופל ואף להוביל למותו.

עם זאת, חשוב להדגיש כי לעתים אין מדובר ברשלנות רפואית, וכי המחלה מתגלה בשלב מאוחר שבו לא ניתן לעזור כמעט או בכלל לחולה – לא בעטיה של רשלנות. על כן, בכל מקרה של חשד לאבחון מאוחר בשל רשלנות, יש להתייעץ עם עו”ד רשלנות רפואית ולבחון את המקרה היטב.

הטיפול בסרטן הכבד כולל כמה אפשרויות:

*הסרה כירורגית של הגידול – ניתוח זה הוא הדרך היעילה ביותר לטיפול בסרטן כבד ראשוני. עם זאת, יש לדעת כי הניתוח אפשרי ויעיל רק אם הגידול מקומי ולא התפשט לאזורים אחרים מחוץ לכבד.

*השתלת כבד – להשתלת כבד יש סיכויי הצלחה גבוהים, אך היא לוקחת זמן שכן ישנה רשימת המתנה ארוכה. ניתן לבצע השתלת כבד בתנאי שהסרטן לא התפשט לאזורים אחרים.

*טיפולים כימותרפיים או קרינה ממוקדת לכבד.

* צריבה של הגידול באנרגיית מיקרוגל.

*נטילת כדורים מאריכי חיים – מתאימים לחולים רבים שנושאים סוג מסוים של מוטציה גנטית שגרמה לגידול הסרטני בכבד.

רשלנות רפואית בסרטן כבד

רשלנות רפואית באבחון או בטיפול בסרטן הכבד יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים:

*אבחון לא נכון של המחלה, כך שהחולה מקבל טיפולים לא נכונים או מיותרים שגורמים לו לנזק.

*אבחון מאוחר שגורם להחמרה של הסרטן.

* העדר אבחון בדבר התפשטות סרטן הכבד לאזורים נוספים בגוף.

* אי זיהוי סימנים מקדימים ואי הפניה לבדיקות מתאימות – כך למשל, אם החולה מתלונן במשך תקופה על כאבי בטן, נפיחות ובחילות והרופא לא מפנה אותו לבדיקות רלוונטיות ו/או לא חושד באפשרות שמדובר בסרטן הכבד ולאחר מכן (כשכבר מאוחר מדי ונגרם נזק עצום) מתגלה כי החולה חולה במחלה, ייתכן שתקום עילה כנגד הרופא בגין רשלנות רפואית.

*פענוח לקוי של תוצאות הבדיקות.

*רשלנות במתן טיפול כימותרפי.

*רשלנות בביצוע ניתוח של הסרת הגידול – בין אם בשל ביצוע לא מיומן ובין אם בשל שימוש במכשור לא מתאים או בשל כל סיבה אחרת.

כמו כן, על הרופא להסביר למטופל את הסיכונים הצפויים מכל פעולה רפואית ובמיוחד לפני ניתוח. על הרופא לקבל הסכמה מדעת של המטופל לביצוע הפעולה. אי קבלת הסכמה מדעת והסבר כללי ולא מדויק של הסיכונים, עלולים להוביל לתביעת רשלנות רפואית -במקרה שנגרם לחולה נזק בעטיה של התנהלות הצוות הרפואי.

כאמור, טיפול לקוי שגורם לנזק יכול להוביל לתביעת רשלנות. כך היה במקרה של אשה מבוגרת, אשר טיפול לא תקין במחלת הכבד ממנה סבלה, הוביל למותה. משרד עוה”ד ישר יעקובי ייצג את עזבון האשה. לאחר גישור התיק הסתיים בפיצוי של 380,000 ש”ח.

 

פנייה לעו”ד רשלנות רפואית

במקרה של חשש לרשלנות רפואית באבחון סרטן הכבד או בטיפול בו, יש לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. במקרים המתאימים, תוגש תביעה לבית המשפט. סכום הפיצויים ייקבע לפי שיעור הנזק שנגרם.

משרד עורכי הדין ישר יעקובי יאסוף את החומר הרפואי ויבדוק האם המקרה שלכם מצדיק הגשת תביעה לפיצויים.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

רשלנות רפואית בסרטן כבד

בדיקת סיטי לסרטן כבד לאחר טיפול רשלני

אז מה היה לנו?

img-12
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא