רשלנות רפואית סרטן העור – המדריך המלא

סרטן העור הוא סרטן שמתפתח על פני העור כתוצאה משיבוש בחלוקת תאי העור בגוף והתרבותם. סרטן העור מופיע באיברים שונים בגוף, בעיקר באלו החשופים לשמש (לקרינת ה- UV), כגון: פנים, צוואר, ידיים – אך יכול להתפתח גם באזורים אחרים. ניתן לאבחן אותו יחסית בקלות אם שמים לב לנגע חדש שמופיע בעור או לשינוי מבחינת הגודל או הצורה של נגע קיים או בבדיקה של רופא עור. לא כל סרטן עור הוא מסוכן מאוד, אך סרטן מסוג מלנומה יכול להיות קטלני אם הוא לא מאובחן בשלב מוקדם. איחור באבחון סרטן עור או טעות בזיהויו עלולים להחמיר את מצבו הבריאותי של החולה ולהקטין באופן משמעותי את סיכויי ההחלמה שלו.
יש לשאול ולבדוק האם ארע כשל באבחון שגרם לנזק ומהווה רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית באבחון סרטן העור

רשלנות באבחון סרטן העור יכולה לבוא לידי ביטוי במחדלים או מעשים שונים, שמהווים הפרה של חובת הזהירות שחלה על הרופא המטפל ואשר מצופה ממנו ע”פ מבחן הרופא הסביר.

הרשלנות הרפואית יכולה להתרחש מצד רופא המשפחה אם המטופל פנה אליו, הראה לו נגע בעור והרופא לא הפנה אותו להמשך בירור אצל רופא עור. הרשלנות יכולה להתרחש גם מצד רופא העור אם לא הפנה את המטופל לביופסיה במקרה שהיה עליו לעשות כן ואם לא אבחן נכון את שלבי התפתחות המחלה לאחר נטילת הביופסיה. קיימות אפשרויות נוספות כמובן, וכל מקרה ייבדק לגופו.

הטיעונים במסגרת תביעת רשלנות רפואית סרטן העור יתמקדו בדרך כלל באבחון מאוחר, אבחון שגוי או חוסר אבחון אשר הובילו להתפשטות הסרטן בגוף המטופל ולהחמרה במצבו לעיתים עד כדי גרימת נזק בלתי הפיך.

רשלנות רפואית באבחון סרטן העור

 

סוגים שכיחים של סרטן העור

מכיון ששאלת האבחון היא קריטית במקרה של סרטן העור, חשוב להיות מודעים לסוגים השונים של סרטן העור, כך שבזמן האבחון יהיה אפשר לשייך את הגידול לאחד מהסוגים הבאים:

  • BCC – סרטן עור של התאים הבזליים (Basal cell carcinoma) סרטן זה נמצא בחלק התחתון של האפידרמיס (שכבת העור העליונה), והוא נחשב לסוג הנפוץ ביותר. ניתן לרפא אותו לחלוטין, כל עוד הוא מאובחן בזמן. אם לא כן, הוא עלול להתפשט לשכבות עור נוספות.
  • SCC – סרטן עור של תאי הקשקש (Squamous cell carcinoma). נמצא בחלק העליון של האפידרמיס. גם כאן סיכויי ההחלמה טובים. עם זאת, אם מגלים אותו בשלב מאוחר, סיכויי ההחלמה פוחתים.
  • קרטוזיס אקטיני (Actinic Keratosis) – סרטן זה מופיע בעיקר על עור הפנים, הידיים או הקרקפת. ניתן לזהותו שכן הוא מופיע כשכבה מחוספסת או כמעין כתם. אם לא מטפלים בסרטן מסוג זה, הוא עלול להתפתח לסרטן תאי העור של הקשקש.
  • מחלת בואן (Bowen’s Disease) – נגע שמופיע ככתם אדום-חום על שכבת העור החיצונית. מחלה זו מקורה בצמיחה לא תקינה של תאי קשקש באפידרמיס. אם הגידול לא מטופל, מחלת בואן יכולה להפוך לסרטן פלשני של תאי הקשקש.
  • מלנומה ממאירה של העור (Malignant melanoma) – סוג פחות שכיח של סרטן העור, אך הוא עלול להתפתח במהירות ולשלוח גרורות. על כן, חשוב לאבחן ולטפל בו באופן מהיר.

רשלנות רפואית באבחון הגורמים לסרטן העור

הרשלנות הרפואית בעניין זה מתמקדת במספר עילות מרכזיות:

* רשלנות רפואית באבחון גורמי הסיכון להתפתחות סרטן עור – חשיפה לקרינה אולטרה סגולה ידועה כאחד הגורמים שמגבירים את הסיכון לחלות במחלת סרטן העור. מיטות שיזוף או מנורות שמש מגבירות באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלה.

גורמי סיכון נוספים הם אנשים בעלי עור בהיר שיש להם גם שיער בהיר ועיניים בהירות וכן אנשים שמתגוררים באזורים בהם יש חשיפה רבה לשמש ולרמות קרינה גבוהות.

מכיון שכיום יש מודעות רבה לגורמי סיכון אלו, הרי שבמקרים המתאימים, ניתן לשקול הגשת תביעת רשלנות רפואית בשל אי קבלת הסבר מהרופא המטפל על הדרכים למניעת התפתחות המחלה, למשל: הימנעות משהייה ארוכה בשמש, שימוש קבוע בקרם הגנה עם מסנן קרינה והימנעות משימוש במיטות שיזוף.

בנוסף, זיהומים, כוויות, צלקות וכיבים בעור גם הם גורמי סיכון שעלולים לקדם את התפתחות המחלה.

במקרים הנ”ל, הרופא צריך לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, נתוניו האישיים ולבצע אבחון. אם הרופא לא עשה כן, והאבחון התבצע מאוחר יותר, המחלה עלולה להחמיר ולגרור נזקים קשים.

*רשלנות רפואית באבחון ממצאים – במהלך השנים חלים שינויים בעור. אולם, אם מדובר בפצע שלא מחלים, בפצע מדמם, ברקמה שהשתנתה, בהופעת נגע חדש, בכתם אדום או חום ובסימנים מחשידים אחרים, יש לפנות אל רופא עור ועליו לערוך בירור מתאים ולבדוק האם הנגע ממאיר. אם הרופא לא מאבחן את הממצאים הללו או שהוא טועה באבחון, ייתכן שניתן יהיה לתבוע בעילה של רשלנות רפואית.

* רשלנות רפואית בבדיקת הביופסיה – במקרה של חשד לסרטן העור, על הרופא לקחת ביופסיה מהגידול. ביצוע ביופסיה הוא האינדיקציה להפריך את החשד לסרטן עור או לאשש אותו. נטילת הביופסיה והיקפה יערכו בהתאם לגודל הנגע ומיקומו על העור. לרוב, הביופסיה תתבצע בהרדמה מקומית ובאחת מהדרכים המקובלות: נקב, חתך, ביופסיה ניתוחית או גילוח.

לאחר מכן, ניתן יהיה לאבחן את סוג הגידול והשלב שבו הוא נמצא. ניתן יהיה לעמוד על היקפו, עומקו ומידת התפשטותו לקשרי לימפה או לאברי גוף סמוכים. האבחון הזה משמעותי וגורלי עבור המטופל, שכן בעקבות האבחון יוחלט על דרך הטיפול המתאימה. טעות באבחון המדויק או אבחון מאוחר עלולים לסכן את המטופל באופן ממשי ולהקים עילת תביעה ברשלנות רפואית.

 

פיצויים בגין רשלנות רפואית בסרטן העור

תביעה ברשלנות רפואית יכולה לזכות את התובע בסכום פיצויים משמעותי. כך למשל, בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל ב- א 447-02 עזבון המנוח משה גולובי ז”ל נ’ מכבי שירותי בריאות ואח’, תביעה שהוגשה ע”י עיזבון המנוח ובני משפחתו בעילה של רשלנות רפואית. לטענת התובעים, פטירת המנוח נגרמה כתוצאה מהטיפול הרפואי הרשלני שניתן לו על ידי מכבי ורופא העור מטעמה שטפל במנוח. ע”פ הטענה, הרופא התרשל באופן בו טיפל והסיר נגע שהופיע במצחו של המנוח ואובחן כגידול מסוג “מלנומה IN SITU”. התרשלות הנתבעים גרמה לחזרה מקומית של הגידול ופיזור גרורתי נרחב לבלוטות הלימפה, לעצם, למוח ולכבד שבעקבותיו המנוח נפטר. בית המשפט קבע, בין היתר, כי הוכח קשר סיבתי בין התרשלות רופא העור לבין חזרת המחלה אצל המנוח, ופסק לתובעים פיצוי של 2,198,000 שקלים.

נפגעתם מרשלנות רפואית סרטן העור? התייעצו עם עורך דין רשלנות רפואית

אם אתם סבורים כי קבלתם מהרופא אבחון שגוי לגבי סרטן העור, או כי אפשר היה לאבחן את המחלה מדויק יותר ו/או מוקדם יותר, וכך להתאים את הטיפול ולהפחית ממידת חומרתה, ייתכן שמדובר במקרה של רשלנות רפואית באבחון סרטן העור ויש מקום להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית, שיש לו ניסיון בהגשת תביעות הנוגעות למקרי רשלנות רפואית בסרטן.

כך גם אם הרופא לא הפנה אתכם לבדיקות מתאימות על אף קיומם של תסמינים או ממצאים עוריים מעוררי חשד, וכן אם גיליתם בדיעבד כי ממצאי בדיקות מסוימים לא פוענחו נכון או לא נמסרו לכם.

עו”ד רשלנות רפואית יבחן את המקרה, ויאמר לכם האם ישנה עילת להגשת תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית.

צרו קשר עם עורך דין רשלנות רפואית ממשרדו של עו”ד ישר יעקובי. נשמח לשוחח אתכם, לבדוק האם ארעה רשלנות ולפעול עבורכם עד לקבלת הפיצויים.

רשלנות רפואית באבחון הגורמים לסרטן העור

אז מה היה לנו?

img-11
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא