רשלנות רפואית באבחון סרטן השד – מדריך

אבחון סרטן השד בשלב מוקדם הוא קריטי. אבחון מאוחר יכול להעיד על רשלנות רפואית, ובמקרים כאלה ניתן לשקול הגשת תביעה לבית המשפט

סרטן השד הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים בישראל והשכיח ביותר בקרב נשים בארץ – אחת מכל שבע או שמונה נשים יחלו בסרטן שד במהלך חייהן. הדרך היעילה להילחם בכך היא האבחון המוקדם. ככל שאבחון המחלה מתבצע בשלב מוקדם יותר, הסיכוי להחלים גבוה יותר.

לעתים עלולה להתרחש רשלנות רפואית באבחון סרטן השד. רשלנות שעלולה לעלות לחולה בחייה. כיצד נגרמת רשלנות כזו? מתי ניתן להגיש תביעה? על כל אלו ועוד במאמר שלפניכם.

מודעות לסרטן השד ואבחון מוקדם

כל העת מתפרסמים בתקשורת קמפיינים בדבר חשיבות הגילוי המוקדם, ולא בכדי. גילוי מוקדם של סרטן השד עשוי להציל חיים.

ישנן בדיקות שניתן לבצע בשגרה לצורך גילוי מוקדם של סרטן השד:

 • בדיקת רופא מומחה – בדיקה שנערכת פעם בשנה ע”י כירורג שד. זו בדיקה ידנית שמומלץ לבצע מגיל 20.
 • ממוגרפיה – בדיקה חשובה מאוד שמומלצת לביצוע אחת לשנה לנשים מעל גיל 50 או אחת לשנתיים לנשים מעל גיל 40 – כאשר יש במשפחה מקרים של סרטן השד בקרבה משפחתית מדרגה ראשונה. בדיקת ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד, שבו ניתן להבחין בין גוש מוצק לבין ציסטה. הבדיקה נמשכת מספר דקות ובאמצעותה ניתן לגלות שינויים ממאירים התחלתיים. אם חלילה אותר בבדיקה זו גוש, על הרופא להפנות את המטופלת לבדיקות נוספות, כגון: דם וביופסיה כדי להבין את הממצא ולראות אם הגוש ממאיר או לא.
 • בדיקת אולטרה סאונד – לעתים בדיקה זו מתבצעת כבדיקת השלמה לממוגרפיה. בדיקה זו מתאימה בעיקר לנשים צעירות, או לנשים שהתגלתה בעיה בפענוח בדיקת הממוגרפיה שבצעו.
 • בדיקת MRI – בדיקה זו מומלצת לנשים צעירות שיש להן נשאות לגנים BRCA1 ו-BRCA2, לנשים עם מבנה שד דחוס, לנשים בעלות היסטוריה משפחתית של סרטן השד ולנשים שמשתייכות לקבוצות סיכון לפתח סרטן השד.

מודעות לסרטן השד ואבחון מוקדם

מהי רשלנות באבחון סרטן השד?

את השלבים של התפתחות סרטן השד ניתן לחלק לארבעה, כאשר השלב הראשוני הוא הקל יותר והשלב הרביעי הוא השלב הסופני. אם המחלה מתגלה בשלב זה, הטיפולים הם קשים ומורכבים והסיכויים להחלים נמוכים. אם ניתן היה לגלות את המחלה בשלב מוקדם יותר, אך לא נעשה כן – יש מקום לבחון האם מדובר ברשלנות רפואית.

עם זאת, יש לציין כי לא כל גילוי מאוחר של סרטן השד מצביע בהכרח על רשלנות רפואית. לפעמים מדובר בגידול אגרסיבי שמתפתח במהירות, ולא ניתן היה לגלותו קודם לכן.

ואולם, במקרים שבהם יש רשלנות רפואית של סרטן השד באיחור בשל פענוח לא נכון של תוצאות הבדיקה, אי הפניה לבדיקות נוספות וכד’, מדובר ברשלנות. במקרה כזה, יש לפנות לעו”ד רשלנות רפואית ולקבל ייעוץ מקצועי לגבי אפשרות הגשת תביעה לפיצויים.

 

מהם המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית באבחון סרטן השד?

הרשלנות יכולה להתרחש אצל רופא המשפחה, כירורג השד, הרדיולוג או כל גורם רפואי אחר שאחראי לבריאות המטופל/ת.

 1. אי הפנית מטופלת לבדיקות לגילוי מקדים – הכוונה לבדיקות שפורטו לעיל כדוגמת ממוגרפיה ואולטרה סאונד. אם הרופא לא מיידע את האשה בדבר זכותה לבצע בדיקות סקר מתאימות לצורך גילוי מוקדם ולאחר מכן נגרם נזק בשל כך, אי היידוע עשוי להיחשב כרשלנות רפואית.
 2. העדר איתור של נשים בקבוצת סיכון בשל אי תשאול אודות רקע משפחתי וכתוצאה מכך אי הפניה לבדיקות בתדירות המומלצת.
 3. אי הפניה לבדיקות נוספות על אף סימפטומים שעשויים ללמד על קיומו של סרטן השד.
 4. התעלמות מתוצאות הבדיקות שנערכו למטופלת.
 5. התרשלות בזיהוי גוש בשד בבדיקה ידנית.
 6. רשלנות רדיולוג בזיהוי רקמה חשודה בבדיקת הממוגרפיה או האולטרה סאונד.
 7. ביצוע בדיקות ברמה ירודה ובצורה לא מיומנת.

 

הגשת תביעת רשלנות רפואית בגין אבחון סרטן השד

כפי שניתן לראות, רשלנות רפואית בסרטן השד עשויה לקרות בכל שלב ובכל זמן שהוא. כדי לבחון האם אכן התרחשה רשלנות רפואית באבחון במקרה נתון, יש לבדוק האם הצוות הרפואי פעל בחריגה מהסטנדרט הרפואי המקובל וכן האם ניתן להוכיח קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק שנגרם למטופלת. בית המשפט יתייחס לכל מקרה לגופו בבוא להכריע בשאלת הרשלנות ופסיקת הפיצויים.

החשיבות של התייעצות עם עו”ד רשלנות רפואית היא עצומה, שכן עורך הדין יאסוף ביחד עם הלקוח את כל החומר הרלוונטי הנוגע לתביעה, ויפנה למומחה רפואי מתאים שיוכל לחוות דעתו ולקבוע האם מדובר ברשלנות רפואית באבחון סרטן השד.

בחוות דעתו, המומחה הרפואי יתייחס בין היתר לשאלה, האם הרופא פעל כפי שהיה עליו לפעול במסגרת עיקרון “הרופא הסביר”.

במקרים שבהם בית המשפט משתכנע כי התרחשה רשלנות רפואית, הוא נוטה לפסוק פיצויים גבוהים. הפיצויים יכולים להגיע למאות אלפי שקלים ואף למעלה מכך במקרים שבהם התוצאה טראגית בעטיה של הרשלנות.

 

קופת החולים התרשלה. הפיצוי – למעלה מ-600,000 שקלים

דוגמה לפסיקת פיצויים בשל איחור באבחון מחלת סרטן השד ניתן למצוא בת”א 3532-01. התובעת טענה, כי בכך שלא בוצעה בדיקת ממוגרפיה ולא בוצעה בדיקה אחרת או הפניה לרופא מומחה, במועד הפניה הראשונה, ואף לא בהמשך, התרשלה קופת חולים כללית וכתוצאה מכך נגרם לה נזק.

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את טענות התובעת, ופסק לה פיצוי של מעל ל-600,000 שקלים בגין ראשי נזק שונים, ביניהם: כאב וסבל, עזרה וסיעוד והפסדי שכר.

בכל שאלה בנושא רשלנות רפואית בסרטן השד ניתן לפנות למשרד עורכי הדין ישר יעקובי. במשרד עורכי הדין ישר יעקובי ישנם עורכי דין בעלי ניסיון רב בתביעות רשלנות רפואית. עורכי הדין יבחנו את פרטי המקרה, ויאמרו לכם האם יש מקום להגיש תביעה.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004.

הגשת תביעת רשלנות רפואית בגין אבחון סרטן השד

רשלנות רפואית באבחון סרטן השד

אז מה היה לנו?

img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא