רשלנות רפואית אובדן שליטה על הסוגרים

לאובדן השליטה על הסוגרים, כאשר הכוונה לפתחי יציאת השתן והצואה, יכולות להיות סיבות רבות ומגוונות אך התוצאה הינה תמיד אותה התוצאה: האדם חש מבוייש, לא תמיד מסוגל לנקות את עצמו, והקושי לנהל חיים עצמאיים ולהשתלב בחברה יורדים באופן משמעותי. הרשלנות באובדן שליטה על הסוגרים קשורה קשר ישיר לגורמים שהובילו את האדם למצב זה והאם ניתן היה למנוע זאת. במאמר זה נסביר מהי רשלנות רפואית אובדן שליטה על הסוגרים ומה ניתן לעשות בנידון. 

 

אובדן שליטה על הסוגרים

במאמר זה לא נעסוק באובדן שליטה על הסוגרים כתוצאה מגיל מבוגר מאחר וזהו מצב טבעי שאינו נגרם על ידי גורם חיצוני, אלא בשל בלאי ועייפות של שרירי הסוגרים. כן נתייחס לכל אותם המקרים שבהם פרוצדורה רפואית רשלנית גרמה לכך, או מקרה הפוך, שבו אי נקיטת פרוצדורה רפואית גרמה לכך שלא נמנע מן האדם הנזק שבאיבוד השליטה על סוגריו. אובדן שליטה על הסוגרים נגרם בשל נזק עצבי שמונע מן המוח לשלוח פקודות אל הסוגרים, ולמעשה השרירים המופקדים על איזורים אלו כגון שרירי פי הטבעת או סוגר צינורית השתן מתרפים, לא מתכווצים, ולא מונעים את יציאת השתן והצואה מן הגוף.

 

הגורמים לאובדן שליטה על הסוגרים

הגורמים לאובדן שליטה על הסוגרים מגוונים מאד ולא נוכל להעלות על הכתב את כולם, אך ניתן לצמצמם לגורמים העיקריים והנפוצים ביותר, ואלו הם:

 • שיתוק – אדם המשותק ממותניו ומטה עלול לאבד את היכולת לשלוח אותות עצביים אל שרירי הסוגרים בשל הנתק שבחוט השדרה שלו.
 • פציעה קשה – שבירת עצם הירך, שבירת אגן, פציעות חודרות ואלימות כגון דקירה או מעיכה של אזור המותן והאגן, ניתוח כושל וכדומה, עלולים להוביל לפגיעה קשה בעצבים ולגרום לאי שליטה על הסוגרים.
 • מחלה קשהמחלות סרטן, גידולים, מחלות כליה או מעיים עשויים גם הם לגרום לאי שליטה על הסוגרים עקב הפרעה או לחיצה על מערכת העצבים המונעת מעבר אותות עצביים.
 • נזקי גוף ליולדת – יולדת אשר חוותה לידה קשה במיוחד שכללה קרעים באזור החיץ, הפות ופי הטבעת עלולה להגיע למצב של קריעת עצבי השרירים או קריעת השרירים עצמם, ואי תפקודם.
 • פגיעה מוחית – אדם הנמצא במצב של צמח, או פגיעה מוחית בדיוק באזור שאחראי על שליטה בסוגרים, עשויה להוביל למצב של אובדן שליטה בסוגרים.

 

רשלנות רפואית אובדן שליטה על הסוגרים

כאשר אנו באים לבחון רשלנות רפואית אובדן שליטה על הסוגרים צריך להבין שלא מדובר באירוע שפשוט קמים אתו בבוקר, אלא מצב שעשוי להגרם על ידי פרוצדורה רפואית כושלת או להגרם על ידי מניעת פרוצדורה רפואית מן האדם שיכלה הייתה למנוע את אובדן השליטה. לכן נתמקד בשני היבטים אלו:

פרוצדורה רפואית שגרמה לאובדן שליטה על הסוגרים

במצב זה, יש לבחון תחילה מה הייתה אותה הפרוצדורה הרפואית שגרמה לאובדן השליטה על הסוגרים, מה קרה במהלכה והאם היה ניתן לנקוט בפעולה אחרת כדי להימנע מכך.

לדוגמא: אדם נכנס לניתוח לתיקון שבר בירך, אך במהלכו נתחך בטעות עצב בשל רשלנות הרופא המנתח.

אלו הן השאלות שחשוב שיישאלו במקרה כזה:

 • האם הפרוצדורה הרפואית נעשתה ברשלנות וקלות דעת, ולכן נגרמו נזקים בלתי הפיכים לשרירים או לעצבים והובילו לאי שליטה על הסוגרים?
 • האם הפרוצדורה בוצעה על ידי איש מקצוע המוסמך לבצעה?
 • האם נעשה כל דבר כדי למנוע את הנזק הבלתי הפיך שנגרם לאדם במהלך הפרוצדורה?

 

הימנעות מפרוצדורה רפואית שגרמה לנזק בלתי הפיך ואובדן שליטה על הסוגרים

הימנעות מפרוצדורה רפואית שיכלה למנוע את אובדן השליטה על הסוגרים גם היא תחשב לרשלנות רפואית, במידה והיא תימצא כבלתי סבירה ובלתי מקובלת בעולם הרפואה.
לדוגמא: צוות חדר מיון קיבל אישה שהתלוננה על כאבי ראש חריפים, לא זיהה כי היא עוברת שבץ, לא פעל בדרכים המקובלות כדי למנוע התדרדרות במצבה, ובעקבות השבץ נגרם למוחה נזק בלתי הפיך באזור האחראי על שליטה בסוגרים.
רצוי כי יישאלו השאלות הבאות במקרה דומה:

 • האם מצבו של האדם אובחן נכונה ובזמן אמת ונבחנו כל האפשרויות הרפואיות לטיפול בו?
 • האם ההחלטות היו סבירות ונכונות, בזמן סביר ומתוך שיקול דעת?
 • האם ניתן היה למנוע באופן וודאי את מצבו העגום של האדם בהינתן וכן היתה מבוצעת בו הפרוצדורה הרפואית שנמנעה ממנו?

 

כיצד עורך דין יכול לעזור לכם במקרה של רשלנות רפואית אובדן שליטה על הסוגרים?

במידה ואתם חוששים כי אתם או יקיריכם לקו באובדן שליטה על הסוגרים בשל פרוצדורה רפואית רשלנית או מניעת פרוצדורה רפואית מכם באופן רשלני, מומלץ כי תפנו לעורך דין לרשלנות רפואית אשר יבחן את המקרה בשיתוף עם גורם רפואי מוסמך, ניתן יהיה לברר האם התקיימה פרוצדורה רפואית סבירה, מקובלת ובזמן אמת, והאם נעשה כל מאמץ על מנת למנוע אובדן שליטה על הסוגרים. במידה ויתברר כי אכן התבצעה רשלנות רפואית, תוכלו להגיש תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט.

רשלנות רפואית אובדן שליטה על הסוגרים מתבטאת באופנים רבים, וביניהם גרימת נזק למטופל במהלך פרוצדורה רפואית, מניעת טיפול רפואי אשר מן המטופל אשר יכול היה למנוע את התדרדרות המצב עד לאובדן שליטה על הסוגרים, אי אבחנה במחלתו או בנסיבות רפואיות שונות שהובילו לאובדן השליטה, או שיקול דעת מוטעה, בלתי סביר ובלתי מקובל בזמן הטיפול באדם. במידה ואתם חוששים כי אתם או יקירכם הגיע למצב של אי שליטה בסוגרים, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע כגון עורך דין לרשלנות רפואית על מנת לבחון את פני הדברים.
כאשר האדם הינו בריא, ואין סיבה אחרת לעובדה שהוא איבד שליטה על הסוגרים שלו כגון גיל מבוגר מאד, עלול להגרם לו מצב של אי שליטה על הסוגרים כתוצאה מפגיעה עצבית באיזור שרירי פי הטבעת וסוגר צינורית השתן, או פגיעה עצבית בחוט השדרה באיזור המותנים ומטה. זו יכולה להיות לידה קשה מאד, שיתוק, פגיעה מוחית, דריסה או מעיכה של איזור האגן והמותניים, חבלה אלימה כגון דקירה, וכדומה.
אובדן שליטה על הסוגרים משפיעים בצורה מכרעת על חייו של האדם. אדם שהיה בעבר פעיל וחברתי עלול להסתגר ולהמנע מקשרים חברתיים בשל אי הנעימות הרבה, כאשר ייתכן ואינו מסוגל עוד להתנקות לבד, והינו מחוייב בלבישת חיתול. ייתכן ואדם זה לא יוכל לחזור לעבודתו או לפעילויות שאהב בעבר לעשות, ובנוסף לאי השליטה על הסוגרים יחווה קשיים מרובים נוספים הקשורים למערכת העצבים. זוהי ירידה דרסטית באיכות החיים, בתפקוד ובשיתוף במעגלים חברתיים.
רשלנות רפואית אובדן שליטה על הסוגרים

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא