רשלנות רפואית בניתוח מעקפים

רשלנות רפואית בניתוח מעקפים עלולה לעלות למטופל בנזק לבבי צמית וחשוך מרפא, נזקים רפואיים נוספים ובלתי הפיכים ובמקרים החמורים ביותר אף להביא למותו. באילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים בגין המקרה?

על ניתוח המעקפים, מהלכו ומאפייניו

ניתוח מעקפים מהווה ניתוח לב-פתוח מקובל ואף שכיח למדי בענף הקרדיולוגיה בישראל. הוא מתבצע בעקבות המלצה קרדיולוגית, המבוססת בדרך כלל על אבחון רפואי לגבי עורק חסום בלב. מטרת הניתוח תהיה להשיב את אספקת הדם לשריר הלב וזאת באמצעות עקיפת החסימה הקיימת והובלת זרם הדם מהמעקף בחזרה למסלול המקורי. ניתוח זה איננו מעלים את הבעיה הקיימת, אך מסייע להקלה משמעותית בתסמינים שמהם המטופל סובל, בראשם תעוקת חזה וקוצר נשימה. בטווח הארוך, נחשב ניתוח זה כמציל ומאריך חיים. 

משך הניתוח הוא 3-6 שעות ומבוצע כמובן בהרדמה מלאה. לאחר הרדמת המטופל, יבוצע לו חתך גדול בחזה החושף את הלב. כעת הרופא המנתח יעצור את פעולת הלב באמצעות חיבורו למכונת לב-חזה המספקת כעת תחליף לפעולת הזרמת הדם ללב. לאחר מכן המנתח ישתמש בכלי דם תקין ובריא מקיר החזה של המטופל או מרגלו כדי ליצור את המעקף הפיזי. 

עם סיום הניתוח יאושפז המנותח לכמה ימים נוספים. אם לא נצפו כל סיבוכים ותופעות לוואי חמורות, הוא ישוחרר לביתו בדרך כלל לאחר שבוע. גם בתום ההחלמה בבית החולים יש צורך להמשיך בטיפול התרופתי המדויק שנרשם ולהגיע לביקורת ומעקבים רפואיים. בנוסף, עליו להחיל מכאן והלאה אורח חיים בריא יותר, על מנת להגן על התוצאה ולהימנע מחסימה חוזרת. 

 

סיבוך נדיר ביותר התגלה כרשלנות בניתוח מעקפים

מכיוון שזהו ניתוח הדורש קפדנות, שיקול דעת מקצועי מובהק ומיומנות ברמה גבוהה ביותר – כל אבחנה שגויה לגבי חסימה עורקית, שגיאה ניתוחית או אפילו כשל במתן הטיפול התרופתי אחרי או לפני הניתוח, מהווים רשלנות רפואית חמורה וברת תביעה. 

במקרה חמור של רשלנות רפואית בניתוח מעקפים שבוצע, איבד המנותח את מאור עיניו. תחילת המקרה בפנייתו של הנפגע לבית חולים במרכז הארץ עם המלצה לביצוע ניתוח מעקפים. הצוות הרפואי הציג למנותח כחוק את כל הסיכונים, הסיבוכים והסיכויים כתוצאה מהניתוח. למרבה הצער במהלכו, אירע סיבוך נדיר ביותר שכתוצאה ממנו הפך הנפגע לעיוור כמעט לחלוטין. בתביעתו, הבהיר המנותח כי הצוות הרפואי לא מסר לו שום מידע בנוגע לסיכון אובדן הראייה מהניתוח.

בית המשפט אכן השתכנע והצביע על רשלנותם של הרופאים ביידוע המטופל לגבי מכלול הסיכונים האפשריים, גם אלו הנדירים ביותר. מכיוון שמצבים של אי מתן הסכמה מדעת נתפסים כרשלנות רפואית חמורה בפני עצמה גם ללא הוכחת נזק בפועל, נפסקו לתובע במקרה זה פיצויים בסך מיליון שקלים.

סוגים של רשלנות רפואית בניתוח מעקפים:

  • שגיאות אנגיופלסטיות – מדובר בפרוצדורה שבמסגרתה תיפתח סתימה קיימת בעורק הכלילי וזאת באמצעות ניקוב רירית העורקים והחדרת סטנט. הסיכונים הנפוצים מפעולה זו הם פגיעה בשסתום הלב וכן שאריות מהרובד הטרשתי שיתנתקו כעת ממקומן וישתחררו אל העורקים עצמם. אם מקרים אלו התרחשו, ייתכן שהם מהווים רשלנות רפואית בניתוחים
  • אבלציה – כשל במעמד פעולת הצריבה שמיועדת לפתרון הפרעות בקצב הלב.
  • כשל בביצוע ההרדמה – רשלנות רפואית בניתוח מעקפים, ככל ניתוח אחר, עלולה להתרחש גם במעמד ההרדמה, למשל בעקבות מינון שגוי של חומר ההרדמה. הדבר עלול לגרום לפגיעה מוחית ונוירולוגית בלתי הפיכה.
  • כשל בביצוע הניתוח – טעויות בחיתוך, פגיעה באיברים או כלי דם סמוכים יכולים לאפיין כל ניתוח, החל מניתוחי גב ועד רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים. המשמעות בניתוח זה תהיה של נזק קבוע וקשה ביותר. 
  • ניהול שגוי של תהליך ההחלמה מהניתוח – לרבות שגיאות במתן הטיפול הרפואי לפני ואחרי הניתוח, פספוס רישום ובקרה אחר מצבו של המנותח ואף מתן טיפול שגוי. כל אלה עלולים להוביל לתופעות לוואי קשות ולנזקים חמורים במיוחד. 

מתי ניתן להגיש את התביעה?

כאשר המנתח פגע בכלי הדם

כמובן שפגיעה זו מהווה את אחד הסיבוכים השכיחים מהניתוח, המתבטאת בדימום מוגבר, הפרעות קצב, זיהום פצע הניתוח ואף פגיעה קוגניטיבית ואובדן זיכרון. במקרים אלה מומלץ לפנות אל עו”ד רשלנות רפואית ולבדוק את היתכנות וכדאיות הגשת התביעה.

בגין פגיעה באוטונומיית המטופל

כאמור, אי מתן הסבר ומידע לגבי סיבוך פוטנציאלי ייחשב כרשלנות רפואית אך גם אי יידוע המטופל בנוגע לחלופות טיפוליות אפשריות, לגבי סיכויי הצלחת הניתוח או ההשלכות ממנו. 

מיומנות לקויה מצד המנתח

כאשר ההליך הרפואי מיושם בחוסר מקצועיות או מיומנות מצד המנתח, תוך סטייה מהסטנדרטים הרפואיים המקובלים ואף הפרת חובת הזהירות כלפי המטופל, הן לפני ואחרי הניתוח והן במהלכו, ניתן יהיה להצביע על אי עמידתו המשפטית במבחן “הרופא הסביר” ולבסס עילה לתביעת פיצויים כנגדו. 

אם אתם או יקירכם חוויתם רשלנות רפואית בניתוח מעקפים, משרדנו זמין עבורכם להתייעצות בנושא בכל עת. פנו אלינו לתיאום פגישה בה נוכל להעריך את המקרה, את דרכי ניהול התביעה ואת שיעור הפיצויים הצפוי ממנה.

2
2
עורך דין רשלנות רפואית

אז מה היה לנו?

img-10
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

עו”ד ישר יעקובי ברשתות: פייסבוק | אינסטגרם | יוטיוב

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא