איחור באבחון סיסטיק פיברוזיס

מהי מחלת סיסטיק פיברוזיס? מהם התסמינים של המחלה? מדוע איחור באבחון סיסטיק פיברוזיס יכול להוביל להגשת תביעה ברשלנות רפואית? במאמר שלפניכם נסביר הכל.

 

סיסטיק פיברוזיס – CF

סיסטיק פיברוזיס היא מחלה תורשתית מסכנת חיים, שגורמת לנזק קשה לתפקוד הריאות והלבלב. הפגיעה העיקרית שנגרמת כתוצאה ממחלה זו היא במערכת הנשימה ובמערכת העיכול.

מחלת הסיסטיק פיברוזיס מתפרצת כששני ההורים נשאים של הגן הפגום שגורם למחלה. לבני זוג נשאים קיים סיכוי של 25% בכל הריון ללדת ילד שלוקה ב-CF.

בישראל, אחד מכל 25 יהודים אשכנזים הוא נשא של המחלה. ניתן לבדוק נשאות באמצעות בדיקה דם רגילה שכלולה בסל הבריאות.

מאפייני המחלה כוללים זיהומים כרוניים בריאות שבאים לידי ביטוי בקוצר נשימה, דלקות ריאות בתדירות גבוהה, ברונכיטיס, שיעול כרוני (לעתים עם ליחה), עצירות קשה או חסימת מעיים, רמת מלח גבוהה באופן חריג בזיעה, בעיות גדילה, חוסר פוריות בקרב גברים וצניחת פי הטבעת.

סיסטיק פיברוזיס - CF

 

רשלנות רפואית בגילוי סיסטיק פיברוזיס

בעבר לא ניתן היה לדעת בוודאות אם תינוק יוולד עם CF. אולם כיום ניתן, כאמור, לבצע בדיקה גנטית להורים עוד לפני כניסת האשה להריון, וכן ניתן לבדוק את העובר כאשר האם בהריון ולדעת אם הוא עלול לסבול מ-CF וממחלות גנטיות אחרות.

לכן, בימינו, כשיש מספר אמצעים זמינים לבדוק מחלות ולאפשר להורים להחליט אם הם רוצים להמשיך בהריון או לאו, על הרופאים לבצע כנדרש בדיקות טרום ההריון וטרום הלידה ולהסביר להורים אודות בדיקות אלו, שכן אם לא יעשו כך, הם עלולים להיתבע בגין רשלנות רפואית בהריון.

 

רשלנות רפואית באבחון רפואי – גילוי סיסטיק פיברוזיס טרום ההיריון

על הרופא לעדכן את בני הזוג, כי ניתן לאבחן נשאות לסיסטיק פיברוזיס באמצעות בדיקת דם גנטית, שניתנת ללא תשלום למבוטחי קופות החולים בארץ. בתחילה רק אחד מבני הזוג יעבור את הבדיקה הגנטית. אם התוצאה תראה כי הוא נשא של המחלה, גם ההורה השני יופנה לבדיקה. במקרה שבו שני ההורים יתגלו כנשאים, הם יופנו למרפאת ייעוץ גנטי.

אי יידוע בדבר הבדיקות והעדר הסבר לגביהן, עלולים להוביל לתביעה בגין רשלנות רפואית.

 

רשלנות רפואית בגילוי סיסטיק פיברוזיס במהלך ההיריון

מוטיב הזמן הוא קריטי בעניין זה וכל איחור באבחון סיסטיק פיברוזיס עלול לעלות ביוקר ולפגוע ביכולת של ההורים להחליט אם להמשיך בהריון או לא.

במקרה שבו שני בני הזוג נשאים, הם יופנו למרפאת ייעוץ גנטי, שם יקבלו המלצה לאבחון טרום לידתי בבדיקת מי שפיר או סיסי שליה. בדיקת סיסי שליה מתבצעת בשבועות 11-10 להריון ובדיקת מי שפיר מתבצעת בדרך כלל בשבועות 20-16.

איחור בהפניה לביצוע בדיקות אלו וכתוצאה מכך לידת ילד שחולה בסיסטיק פיברוזיס, שסובל מתסמינים קשים כאמור, יכולים להוביל להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון.

חשוב לציין, כי אם שני ההורים נשאים, האם תצטרך לבצע בדיקת מי שפיר בכל הריון.

 

התינוקת נולדה עם CF – קופת החולים תפצה בגין מעקב הריון לקוי

מקרה שנדון בבית המשפט המחוזי בירושלים עסק בנושא זה בדיוק. בשנת 2010 נולדה תינוקת שסובלת מסיסטיק פיברוזיס, מחלה שניתן היה לאתר במהלך ההריון. השופט עודד שחם קבע, כי קופת חולים “לאומית” תפצה את ההורים על כך שבאף שלב לא יידעה אותם על קיום המחלה והאפשרות לבצע בדיקות כדי לאבחן אותה.

לטענת בני הזוג, דרוזים המתגוררים בעוספיה, המחדל של קופת חולים “לאומית” מנע מהם את האפשרות לאבחן את המחלה במועד ולהחליט מה ברצונם לעשות. לדבריהם, אילו היו יודעים על המחלה או על הסיכון שהעובר ילקה בה, הם היו מבצעים כל בדיקה מתאימה, בהתאם להנחיות הרופאים.

השופט קבע, כי חובת הגילוי והיידוע הופרה ע”י קופת החולים, וכי קיים קשר סיבתי בין ההפרה לבין לידת הילדה, שנולדה כשהיא חולה במחלה קשה.

השופט פסק כי הוא שוכנע שאילו התובעים היו יודעים על המחלה, הם היו פונים לוועדה להפסקת הריון ולא מביאים לעולם ילדה כה חולה.

אם כן, רשלנות רפואית באבחון סיסטיק פיברוזיס אינה עניין של מה בכך, שכן התוצאות עלולות להיות קשות, לילד שנולד ולכל בני המשפחה – הכאב והסבל, מנת חלקם של הילד והמשפחה הם גדולים, והנזקים כבדים.

כל אלו היו יכולים להימנע אילו ההורים היו מקבלים את האבחנה הנכונה במועד המתאים, כך שהיו יכולים לקבל החלטות אחרות מאלו שקיבלו.

למידע בנושא רשלנות רפואית בלידה >>

התינוקת נולדה עם CF - קופת החולים תפצה בגין מעקב הריון לקוי

 

דרכי טיפול בסיסטיק פיברוזיס

ישנם מספר דרכים ואמצעים בהם ניתן להתמודד עם המחלה ולשפר את איכות חיי החולה, אבל חשוב לציין ולהדגיש כי לא ניתן לרפא את המחלה. עניין זה מבהיר עד כמה איחור באבחון המחלה הוא קריטי והרה גורל.

הטיפולים העיקריים שמתאימים לחולי סיסטיק פיברוזיס הם: טיפולים באינהלציה, פיזיותרפיה של דרכי הנשימה, פעילות אירובית מספר פעמים בשבוע והשתלת ריאות במקרים קשים של אי ספיקה נשימתית.

 

התייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית

אם נולד לכם ילד שסובל מסיסטיק פיברוזיס, ולא קבלתם המלצה לבצע בדיקות גנטיות טרום ההיריון או בדיקות אבחון טרום לידתיות, ייתכן שיש מקום להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, אשר אם תתקבל בבית המשפט, תזכה אתכם בפיצויים משמעותיים.

הפיצוי הנתבע במקרים כאלו כולל בדרך כלל פיצוי עבור טיפולים רפואיים, פיצוי בגין נזק נפשי, פיצוי בגין כאב וסבל, הפסדי השתכרות לעתיד והפסדי השתכרות של ההורים שמטפלים בילד החולה. עורך דין רשלנות רפואית יעריך את סיכויי הצלחת התביעה.

*לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעורך דין רשלנות רפואית ממשרד עורכי הדין ישר יעקובי, חייגו: 03-6914004. נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם.

איחור באבחון סיסטיק פיברוזיס
img-8
עו"ד ישר יעקובי
עו"ד ישר יעקובי

מייסד המשרד, עורך הדין ישר יעקובי, החל את דרכו בעולם המשפט בשנת 1998. לאורך השנים צבר משרדו הצלחות משפטיות רבות. המשרד אף נבחר מספר פעמים על ידי חברת הדירוג הבינלאומית Dun @ Bradstreet כאחד ממשרדי עריכת הדין המובילים בישראל.

זקוקים לשירותים משפטיים בנושאי רשלנות רפואית?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים בנושא